Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 21:25

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny, tvrdí Severná Kórea

Vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov v posledných rokoch.

Kórejský polostrov je na pokraji jadrovej vojny. Uviedla to na pôde OSN Severná Kórea, ktorá vinu zvalila na údajný nepriateľský postoj Spojených štátov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Kórejský polostrov sa podľa Severnej Kórey ocitol „bližšie k okraju jadrovej vojny“ v dôsledku konania Spojených štátov v posledných rokoch. Severná Kórea sa takto vyjadrila v ten istý deň, keď generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred novými pretekmi v nukleárnom zbrojení, pripomína AFP.

Severokórejský veľvyslanec pri OSN Kim Song zároveň odsúdil konanie Južnej Kórey počas vlády úradujúceho prezidenta Jun Sok-jola – konzervatívca, ktorý sa usiluje o vybudovanie silnejšej spolupráce s Washingtonom i Japonskom. „V dôsledku tejto pochlebovačskej a potupnej politiky závislosti od vonkajších síl je Kórejský polostrov v... situácii s bezprostredným nebezpečenstvom vypuknutia jadrovej vojny,“ uviedol Song.

Poukázal na vytvorenie tzv. Poradnej skupiny pre jadrové otázky (NCG), prostredníctvom ktorej chcú Spojené štáty lepšie integrovať svoje jadrové kapacity s konvenčnými silami Južnej Kórey. Tieto dve spojenecké krajiny chcú zároveň posilniť výmenu informácií a plánovanie pre nepredvídateľné udalosti.

Podľa Kima sa však táto skupina „zaviazala plánovať a vykonávať preventívne jadrové útoky“ voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike.

„USA teraz pristupujú k praktickej časti realizácie svojho zlovestného zámeru vyprovokovať jadrovú vojnu tým, že prvýkrát za desaťročia často vysielajú strategické jadrové ponorky a bombardéry s jadrovými zbraňami do okolia Kórejského polostrova,“ vyhlásil Kim.

Severná Kórea si vyslúžila odsúdenie od Spojených štátov, Južnej Kórey i Japonska pre opakované raketové testy, pripomína AFP. Americký prezident Joe Biden opakovane uviedol, že je otvorený dialógu s Pchjongjangom; ten však záujem o rokovania neprejavuje.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.