Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 19:06

Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly proti nelegálnym migrantom

Zavedenie ďalších kontrol pripravuje rezort vnútra na hraniciach s Poľskom a Českom. Podľa nemeckej ministerky vnútra existuje podozrenie, že každá štvrtá až piata osoba vstupuje do krajiny za pomoci prevádzačov.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"Zatiaľ na hraniciach pripravujeme aj fyzické kontroly a uvidíme, čo nám to prinesie," vyhlásila ministerka vnútra a dodala, že ide o dodatočné kontroly. Prítomnosť pohraničníkov na hraniciach je podľa jej slov dôležitá, pretože v opačnom prípade by nezákonní migranti prekračovali hranice na iných miestach.

"Ak sa nám podarí chytiť prevádzačov, bude to veľký pokrok, pretože v súčasnosti máme podozrenie, že každá štvrtá až piata osoba vstupuje do krajiny za pomoci prevádzačov," dodala ministerka a zdôraznila, že efektívne riešenie tejto krízy je možné iba na celoeurópskej úrovni na vonkajších hraniciach - nie na vnútorných.

Nemecká polícia počas razií v piatich nemeckých spolkových krajinách zadržala v utorok päť osôb zo Sýrie podozrivých z pašovania ľudí, píše DPA.

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu fixných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov. GdP tieto kontroly nepovažuje za účinné a presadzuje flexibilný prístup k ochrane hraníc, ktorý jej umožní rýchlo sa prispôsobiť meniacej sa situácii.

Na hraniciach medzi nemeckou spolkovou krajinou Bavorsko a Rakúskom sú dočasné kontroly zriadené od roku 2015, pripomína DPA. Nemecké ministerstvo vnútra ich pravidelne predlžuje a ohlasuje ich Európskej komisii. V prípade kontrolných bodov na hraniciach s Českom a Poľskom ešte žiadosť o ich zriadenie podaná nebola.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 11 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 11 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 12 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.