Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 18:08

Arménsko oznámilo, že z Náhorného Karabachu prišlo už 19-tisíc utečencov

O vysídlencoch informoval v televíznom príhovore v Jerevane podpredseda arménskej vlády Tigran Chačatrjan.

Arménsko oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19-tisíc utečencov z Náhorného Karabachu, separatistického regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Doposiaľ prišlo z Náhorného Karabachu do Arménska 19-tisíc nútene vysídlených ľudí," povedal v televíznom príhovore v Jerevane podpredseda arménskej vlády Tigran Chačatrjan.

Oblasť Náhorného Karabachu je predmetom dlhodobých sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Medzinárodné spoločenstvo považuje oblasť za súčasť Azerbajdžanu, väčšinu obyvateľstva však tvoria Arméni – doteraz ich tam žilo do 120-tisíc.

Nedávna vojenská operácia, po ktorej Azerbajdžan získal nad Náhorným Karabachom kontrolu, však vyvolala medzi tamojšími obyvateľmi obavy, mnohí z nich sa preto rozhodli odísť do susedného Arménska.

Podľa medializovaných správ zaznamenávajú v Stepanakerte, hlavnom meste Náhorného Karabachu, prílev utečencov z ostatných oblastí regiónu a hrozí tam vypuknutie humanitárnej krízy. Niekoľkomesačná blokáda Karabachu zo strany Azerbajdžanu tam spôsobila nedostatok jedla a liekov.

Jerevan varoval pred možnými "etnickými čistkami", ktoré podnikne v Náhornom Karabachu Azerbajdžan – blízky spojenec Turecka, úhlavného nepriateľa Arménska.

Arméni, väčšinou kresťania, a Azerbajdžanci, prevažne moslimovia, po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 bojovali proti sebe už v dvoch krvavých vojnách o spomínané hornaté územie Náhorného Karabachu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 15:47

Ukrajina oznámila, že Rusko prišlo od začiatku invázie až doteraz o 332 040 vojakov. Podľa údajov ukrajinskej armády, ktoré neboli nezávisle overené, stratilo Rusko za posledných 24 hodín 930 vojakov bojujúcich na Ukrajine. Celkovo prišlo o vyše 10-tisíc obrnených bojových vozidiel, 8-tisíc delostreleckých zbraní a 5 995 dronov. (tasr)

03. december 2023, 12:15

Tam sa nehlasovalo o dôvere ku kandidátovi, ale o technickom uznesení, že výbor prebehol tak, ako mal prebehnúť,“ reaguje šéf PS Michal Šimečka na to, že jeho poslankyňa Irena Bihariová ako jediná z opozície hlasovala na výbore za uznesenie pri vypočutí kandidáta na šéfa polície Ľubomíra Soláka. (rtvs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.