Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 14:52

Na Slovensko doviezli z Fínska prvé bojové obrnené vozidlo

Na Slovensko doviezli z Fínska prvé bojové obrnené vozidlo

Foto - TASR/Pavel Neubauer

Spolu ich má byť 76. Za techniku vrátane logistiky, infraštruktúry a munície Slovensko zaplatí celkom 447 miliónov eur.

Na Slovensko doviezli z Fínska prvé zo 76 bojových obrnených vozidiel Patria 8x8. Vozidlo v ambulantnej verzii si pred konečnou finalizáciou v štátnom podniku Konštrukta - Defence pozreli minister obrany Martin Sklenár, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a ďalší predstavitelia rezortu.

Podiel zapojenia slovenského obranného priemyslu do projektu bude podľa Sklenára minimálne 40 percent. "Prvé kusy síce väčšinou budú vyrobené vo Fínsku, ale dokončované budú na Slovensku. Potom neskôr sa mnohé z činností presunú na Slovensko, do slovenských podnikov, kde pod vedením štátnej Konštrukta - Defence bude pracovať viacero firiem ako subdodávateľov," priblížil.

Štátny tajomník MO SR Marian Majer doplnil, že slovenské spoločnosti budú zapojené nielen do výroby slovenských vozidiel, ale aj ďalších kontraktov fínskeho dodávateľa.

Nahradia zastaralý typ

Majer tiež ocenil, že sa potvrdilo udržať cenu na úrovni plánovaných výdavkov s tým, že sa posilnila kvalita projektu. "Či už lepším kanónom, lepšou odľahčenou vežou, novými komunikačnými a informačnými systémami aj niektorou ďalšou dodatočnou výbavou," načrtol. Podľa Sklenára prispieva kontrakt a jeho skoré napĺňanie k lepšiemu hodnoteniu Slovenska v napĺňaní cieľov NATO.

Zmeko považuje vozidlá v tejto konfigurácii za jedinečné. Ako uviedol, nahradia zastaralé vozidlá BVP-1. "Vozidlo podrobíme náročným vojskovým skúškam," avizoval. Hovorí o začiatku cesty, keďže OS SR potrebujú podľa neho viac ako 400 takýchto vozidiel. Z celkovej dodávky bude 60 bojových vozidiel, desať zdravotníckych a šesť veliteľských.

Za techniku vrátane logistiky, infraštruktúry a munície Slovensko zaplatí celkom 447 miliónov eur. Medzivládnu dohodu na nákup 76 bojových obrnených vozidiel Patria AMVXP 8x8 uzavrelo Ministerstvo obrany SR s Fínskom v auguste minulého roka. Všetky vozidlá by mali byť dodané do roku 2027.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.