Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 13:53

Azerbajdžanci hľadajú medzi utečencami z Karabachu údajných vojnových zločincov

Minulotýždňová vojenská operácia, po ktorej Azerbajdžan získal nad Náhorným Karabachom kontrolu, vyvolala medzi tamojšími obyvateľmi obavy, mnohí z nich sa preto rozhodli vydať do susedného Arménska.

Azerbajdžanskí pohraničníci hľadajú osoby podozrivé z „vojnových zločinov" v zástupoch ľudí, ktorí utekajú z Náhorného Karabachu do Arménska. Podľa agentúry AFP to v utorok uviedli nemenované azerbajdžanské vládne zdroje.

„Arménsko má zámer udeliť amnestiu arménskym bojovníkom, ktorí v Karabachu zložili zbrane. Avšak tí, ktorí sa dopustili vojnových zločinov počas karabašských vojen, nám musia byť vydaní," uviedol jeden z azerbajdžanských zdrojov.

To je podľa neho dôvod, prečo sa muži - utečenci v bojaschopnom veku - musia pri prechode hraníc pozrieť do kamery.

Oblasť Náhorného Karabachu je predmetom dlhodobých sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Medzinárodné spoločenstvo považuje oblasť za súčasť Azerbajdžanu; väčšinu obyvateľstva však tvorili Arméni.

Minulotýždňová vojenská operácia, po ktorej Azerbajdžan získal nad Náhorným Karabachom kontrolu, však vyvolala medzi tamojšími obyvateľmi obavy, mnohí z nich sa preto rozhodli vydať do susedného Arménska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 12:54

„Urobíme všetky potrebné kroky, aby Daniel Lipšic z Úradu špeciálnej prokuratúry odišiel," hovorí Robert Fico. Potvrdil, že v súvislosti so zmenami v súdnictve sa stretol s eurokomisármi. „Nechcem ísť do rizika, že by sme prijali niečo, čo by nám spôsobilo ťažkosti pri čerpaní fondov," povedal. Na otázku, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, konkrétne neodpovedal. „Dobre to zmeníme," dodal. (rtvs)

02. december 2023, 12:31

Premiér Robert Fico potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v súčasnej podobe. „Pri zostavovaní rozpočtu sme sa správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ uviedol. Ocenil postoj lídra Hlasu Petra Pellegrinho a šéfa SNS Andreja Danka pri rokovaniach. (rtvs)

02. december 2023, 12:19

Deficit v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023. Povedal o návrhu štátneho rozpočtu premiér Robert Fico. Tvrdí, že vláda nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. Podľa neho bude rozpočet spĺňať všetky ciele dohodnuté s eurokomisiou. Vláda sa k nemu vyjadrí v pondelok po rokovaní. (rtvs)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.