Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2016

Nemeček už nebude členom exekutívy IIHF

Šéf slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček už nebude pôsobiť v exekutíve Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Na štvrtkovom kongrese v dejisku MS v Moskve ho nezvolili delegáti členských krajín organizácie.

Nemeček vo výkonných štruktúrach IIHF pôsobil od roku 2012, keď ho zvolili v Helsinkách. Teraz v Moskve okrem neho ako nový kandidát neuspel ani legendárny švédsky hokejista Peter Forsberg a ani ďalší piati uchádzači.
      

Prezidentom IIHF bude aj v nasledujúcom funkčnom období Rene Fasel. Šesťdesiatšesťročného Švajčiara zvolili aklamačne na kongrese. Hlavnými bodmi jeho programu do roku 2020 sú boj proti dopingu a rozvoj hokeja v Ázii.
      

Bývalý zubár stojí na čele svetového hokeja 22 rokov, po znovuzvolení neavizoval zásadné zmeny v stratégii IIHF. V nasledujúcich voľbách už pre vekové obmedzenie nebude môcť kandidovať. "Nájsť nástupcu bude jedným z mojich prioritných cieľov. Je veľmi pravdepodobné, že sa ním stane niekto z vedenia organizácie zvoleného vo štvrtok," citoval Fasela webový portál ČT Sport. śvajčiarsky funkcionár nemal protikandidáta.
      

Fasel sa pokúsi zaistiť, aby aj na ďalších zimných olympijských hrách štartovali hokejisti zo zámorskej NHL. "Dosiaľ sme vždy uspeli vďaka tomu, že sme sa dohodli s našimi partnermi. Na ZOH sa tak zúčastnili najlepší z najlepších. Chceme, aby to platilo aj v rokoch 2018 a 2022. Zatiaľ to však nevyzerá príliš dobre. Rozhodne sa až okolo januára budúceho roka. Pozitívne je, že väčšina hráčov chce prísť na ZOH," povedal staronový prezident IIHF. V jeho agende nechýba ani ďalší rozvoj európskej Ligy majstrov a starostlivosť o bezpečie hráčov. "Aby po konci kariéry neľutovali, že sa dali na hokej," pripomenul tvrdé údery do hlavy a nebezpečenstvo ťažkých otrasov mozgu.
      

Nezmenili sa ani jeho viceprezidenti. Fín Kalervo Kummola bude aj naďalej reprezentovať Európu a Afriku, Kanaďan Bob Nicholson zámorský hokej a Thomas Wu z Hongkongu bude zastupovať Áziu a Oceániu. Trojicu zvolili členovia kongresu jednohlasne, Číňanka Čchun-lu Wang svoju kandidatúru stiahla. "Ďakujem, že ste mi opäť prejavili dôveru. Po tom, čo som nedávno rezignoval na post prezidenta Fínskej hokejovej federácie, budem mať viac času na medzinárodný hokej," povedal Kummola.
      

Nasledovali voľby dvoch ženských členiek Rady IIHF. Pokračovať v nej bude staronová Zsuzsanna Kolbenheyerová z Maďarska, novou je Marta Zawadzká z Poľska.
      

Ďalším bodom volieb bol výber siedmich ďalších členov Rady s hlasovacími právami, kde medzi kandidátmi figuroval aj Nemeček. Ten si nakoniec svoje funkčné obdobie nepredĺžil. O posty bojovalo dovedna 14 uchádzačov, najviac hlasov (81) dostal nový člen, prezident Nemeckého hokejového zväzu Franz Reindl, druhý v poradí (78) bol staronový Vladislav Treťjak. Prezident Ruskej hokejovej federácie vo svojom príhovore vyzdvihol domáci šampionát v Rusku a poďakoval za prejavenú dôveru. Ďalší znovuzvolení členovia sú Francúz Luc Tardif a Dán Henrik Bach Nielsen, trojicu nováčikov tvoria Sergej Gončarov z Bieloruska, Ron DeGregorio z USA a Čech Petr Bříza. Posledný menovaný dostal 44 hlasov, rovnako ako Forsberg, a do Rady ho posunula až dodatočná voľba (57:39).
      

Za dvojicu audítorov IIHF zvolili Švéda Christera Englunda a Švajčiara Fabia Oetterliho.
 

Inzercia

Odporúčame