Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 20:22

Vojenská spolupráca Severnej Kórey a Ruska oslabuje mier vo svete, vraví Blinken

Americký minister zahraničných vecí zároveň potvrdil záväzok Spojených štátov brániť Južnú Kóreu.

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Jonhap.

Blinken na fóre o spolupráci Južnej Kórey a USA povedal, že severokórejský vodca „Kim Čong-un svojou nedávnou návštevou Ruska ukázal, akú hrozbu predstavuje KĽDR pre bezpečnosť na celom svete“. Washingtonu je však podľa Blinkenových slov odhodlaný Soul brániť.

„Tento záväzok je neotrasiteľný“, povedal a dodal, že záväzok sa začína prostredníctvom tzv. rozšíreného odstrašovania. To sa vzťahuje na povinnosť USA zmobilizovať všetky vojenské kapacity vrátane jadrových zbraní s cieľom brániť svojho spojenca v Južnej Ázii, píše Jonhap.

Severokórejský vodca Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin sa mimoriadne stretli v polovici septembra. Táto Kimova prvá oficiálna zahraničná pracovná cesta od vypuknutia pandémie covid-19 vyvolala medzi západnými krajinami obavy, že Moskva a Pchjongjang sa navzájom dohodnú na dodávkach zbraní.

Predpokladá sa, že Moskva má záujem o nákup severokórejskej munície, aby mohla pokračovať v bojoch na Ukrajine, zatiaľ čo Pchjongjang chce od Ruska pomoc pri vývoji svojho raketového programu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.