Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 16:15

Smer trvá na transparentnom vedení kampane, odmieta hodnotenie TIS

Strana označila Transparency International Slovensko za politicky angažovanú neziskovú organizáciu a hovorí o jej účelových predvolebných aktivitách.

Strana Smer trvá na tom, že jej volebná kampaň je vedená v súlade s platnou legislatívou, je transparentná a že na úhradu nákladov na kampaň používa len financie vedené na transparentnom účte. Odmieta preto hodnotenie organizácie Transparency International Slovensko. Strana označila TIS za politicky angažovanú neziskovú organizáciu a hovorí o jej účelových predvolebných aktivitách.

„Podľa TIS je netransparentné, keď strane Smer-SD zabezpečuje vo volebnej kampani činnosti obchodná spoločnosť Agentúra Smer, s. r. o., ktorej je strana Smer-SD jediným spoločníkom a ktorá vznikla v súlade so zákonom o politických stranách a politických hnutiach, pričom v zmysle tohto zákona predmetom činnosti tejto obchodnej spoločnosti je okrem iného aj propagačná činnosť, výroba predmetov propagujúcich program a činnosť strany, usporadúvanie politických akcií a podobne," uviedla strana na sociálnej sieti.

Kritizuje pritom postupy TIS pri hodnotení transparentnosti kampane strán. Strana napríklad skonštatovala, že podľa organizácie je netransparentné, ak financuje volebnú kampaň výhradne z prostriedkov získaných z príspevkov zo štátneho rozpočtu za výsledok v predchádzajúcich voľbách či to, že nemá žiadnych darcov a veriteľov.

V hodnotení transparentnosti vedenia kampane, ktoré vypracovala TIS, sa Smer ocitol na konci rebríčka. Kampaň strany označila organizácia za netransparentnú. Poznamenala, že krátko pred voľbami má najvyššie výdavky, a to až 2,5 milióna eur.

„Z nich už vyše štyroch pätín preliala z transparentného účtu cez veľké súhrnné platby do vlastnej agentúry. Verejnosť tak nedokáže skontrolovať hodnovernosť výdavkov v praxi ani to, či skryte neprekročí trojmiliónový prah na výdavky,“ upozornila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

06. december 2023, 21:47

Polícia v americkom meste Las Vegas zasahovala v areáli Nevadskej univerzity po hlásení streľby s viacerými obeťami. O bližších podrobnostiach neinformovala. Vyzvala však obyvateľov, aby sa tejto oblasti vyhýbali. (tasr)

06. december 2023, 20:53
06. december 2023, 19:29

Slovensko splnilo všetkých 15 míľnikov a cieľov v rámci štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy. Nasledovať budú ešte formálne administratívne kroky a Slovensko si môže v decembri podať žiadosť o platbu vo výške 924 miliónov eur. Medzi splnenými miľníkmi a cieľmi sú:

  • opatrenia na zlepšenie podmienok pre rýchlejšiu a efektívnejšiu osobnú dopravu;
  • kurikulárna reforma na základných školách;
  • komplexný systém poradenstva a pripravili sa zákony na posilnenie kvality vzdelávania pre učiteľov;
  • úprava zákonov na zoptimalizovanie siete záchrannej zdravotnej služby a dostupnosť dlhodobej zdravotnej a paliatívnej starostlivosti;
  • zníženie regulačného zaťaženia pre podnikateľov;
  • súdna reforma.
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.