Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 13:54

Zásoby krvných skupín s negatívnym Rh faktorom sú na hrane, NTS volá darcov krvi

Národná transfúzna služba ubezpečila, že nemocničné zariadenia sú naďalej zásobované transfúznymi prípravkami plynule.

Zásoby všetkých krvných skupín s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. Národná transfúzna služba apeluje na ľudí, aby prišli darovať krv.

„Oproti minulému týždňu sme zaznamenali pokles zásob transfúznych prípravkov krvnej skupiny AB-. Aktuálne tak evidujeme hraničné zásoby u všetkých Rh negatívnych krvných skupín,“ uviedla Národná transfúzna služba. Ubezpečila, že nemocničné zariadenia sú naďalej zásobované transfúznymi prípravkami plynule.

Pripomína, že v deň odberu je dôležité dbať na pitný režim i stravu. Človek by mal počas 24 hodín pred odberom vypiť aspoň dva litre vody. Do jedálnička je podľa NTS ideálne zaradiť ľahké, vyvážené, nízkotučné a nemliečne jedlá. „Vhodné sú sacharidové jedlá – ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med,“ odporúča na webe.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke Národnej transfúznej služby. Objednať sa na odber možno aj on-line na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.