Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 12:59

Slovensko podalo tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy vo výške 815 miliónov

„Plán obnovy ukazuje, že Slovensko dokáže byť v niektorých oblastiach lídrom na európskom poli,“ vyhlásil premiér Ódor.

Slovensko podáva už tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy a odolnosti, tentoraz vo výške 815 miliónov eur. Informoval o tom predseda vlády Ľudovít Ódor. 

Doteraz bolo z plánu obnovy vyhlásených celkovo 85 výziev za 2,37 miliardy eur. Uzavretých bolo 47 výziev v objeme 1,25 miliardy eur.

„Plán obnovy ukazuje, že Slovensko dokáže byť v niektorých oblastiach lídrom na európskom poli. Dôležité, samozrejme, bude pokračovať v tomto tempe,“ vyhlásil Ódor.

Plán obnovy sme podľa podpredsedníčky vlády Lívie Vašákovej odovzdali načas ako piata krajina v Európskej únii. „Po vyplatení Slovensko dostane dve miliardy, čo je jedna tretina z celkovej alokácie plánu obnovy,“ doplnila. 

V rámci tretej žiadosti o platbu bolo splnených 27 míľnikov a cieľov v oblastiach zelenej ekonomiky, školstva, vedy, výskumu, inovácií a efektívnej verejnej správy a digitalizácie. „Boli schválené reformy, ktoré sme si pred pár rokmi mohli len priať. Ide o reformu vysokých škôl, novú súdnu mapu, reformu výskumu a inovácií či ochrany životného prostredia,“ uviedla.

Splnená bola aj digitálna transformácia Slovenska na roky 2023 – 2026 či reforma Národnej stratégie pre digitálne zručnosti. Tretím míľnikom bola reforma investičného plánu prioritných 17 životných situácií. Jej cieľom je priniesť služby štátu v čo najjednoduchšej elektronickej podobe a odbremeniť tým občanov od byrokracie.

Po podaní žiadosti nasleduje hodnotenie Európskej komisie a obhajoba pred Výborom pre hospodársku politiku (EPC). Po odsúhlasení pozitívneho hodnotenia Hospodárskym a finančným výborom Slovensko prijme 709 miliónov eur. Ide o sumu po odpočítaní predfinancovania.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.