Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 12:19

Nemecko nám slovami o vízach zasahuje do volebnej kampane, tvrdí poľský minister

Podľa poľského šéfa diplomacie Zbigniewa Raua porušuje Scholzovo vyhlásenie zásady zvrchovanej rovnosti štátov.

Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau obvinil Nemecko zo zasahovania do vnútorných záležitostí Poľska a prebiehajúcej volebnej kampane. Urobil tak v súvislosti s vyjadreniami nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý od Poľska žiadal, aby ozrejmilo situáciu ohľadom nelegálneho vydávania víz.

Scholz, ktorého vláda čelí tlaku na sprísnenie boja proti ilegálnej migrácii do Nemecka, cez víkend požiadal vládu vo Varšave, aby upresnila počet víz údajne nelegálne vydaných niektorými poľskými konzulátmi v Afrike a Ázii. Podľa poľskej opozície bolo pochybne vydaných až 250-tisíc víz, poľské úrady hovoria iba o niekoľkých stovkách prípadov.

Podľa poľského šéfa diplomacie porušuje Scholzovo vyhlásenie zásady zvrchovanej rovnosti štátov. Rau podľa Reuters čelí politickému tlaku na domácej pôde, pretože údajný vízový systém fungoval práve na jeho na ministerstve.

Poľské opozičné strany na čele s liberálno-konzervatívnou Občianskou platformou (PO) obvinili vládu zo spoluúčasti na systéme, v ktorom migranti po zaplatení sprostredkovateľom dostávali víza zrýchleným procesom bez riadnej kontroly.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová vyzvala Varšavu, aby obvinenia týkajúce sa vydávania víz ozrejmila. Podľa eurokomisárky si až 350-tisíc migrantov zakúpilo víza s prístupom do Schengenského priestoru. Podľa Varšavy však ide iba o mediálnu kampaň na diskreditáciu vlády pred nadchádzajúcimi voľbami.

Podľa poľských médií je za korupčný škandál zodpovedný bývalý tajomník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk, ktorý na ministerstve dohliadal na vydávanie víz pre cudzincov z približne 20 krajín. Z funkcie rezignoval ešte 31. augusta.

Wawrzyk bol podľa médií v polovici septembra hospitalizovaný v jednej z varšavských nemocníc pre zlý psychický stav. Agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá napísala, že sa mal pokúsiť o samovraždu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.