Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 11:59

Policajná blokáda po streľbe v kosovskej dedine Banjska naďalej trvá

Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Zadržali dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte.

Policajná blokáda dediny Banjska v okrese Leposavič na severe Kosova naďalej trvá, uviedli srbské i kosovské médiá. Situáciu v oblasti po ozbrojených potýčkach označili za pokojnú, ale napätú.

Štyroch mŕtvych si vyžiadali včerajšie prestrelky medzi policajtmi a ozbrojeným komandom na severe Kosova, ktoré sa po zastrelení policajta na niekoľko hodín zabarikádovalo v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Medzi obeťami sú traja ozbrojenci a jeden kosovský policajt. Kosovské úrady v súvislosti s jeho úmrtím vyhlásili na dnes deň smútku.

Kosovský premiér Albin Kurti vyhlásil. že policajná operácia na severe Kosova pokračuje a tamojšia polícia pri tom úzko spolupracuje s misiou NATO (KFOR) i EÚ (EULEX).

Potýčky s ozbrojencami sa začali včera skoro ráno, keď policajná hliadka spozorovala dve nákladné autá bez evidenčných čísel blokujúce most v dedine Banjska (albánsky Bajskë). Pri následnej prestrelke zahynul policajt a ďalší utrpel zranenia.

Profesionálne vybavení ozbrojenci, ktorých bolo približne 30, následne pomocou obrneného vozidla vtrhli do areálu pravoslávneho kláštora Banjska, kde ich kosovská polícia obliehala niekoľko hodín. Pri prestrelkách zahynuli traja ozbrojenci.

Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Zadržali dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte prostredníctvom rádiokomunikačných zariadení. Polícia prešetrovala aj veriacich, ktorí sa v priebehu nedele nachádzali v kláštore Banjska. Podľa srbských médií ide o skupinu pútnikov z Nového Sadu.

Agentúra AP uvádza, že totožnosť ozbrojencov doposiaľ nebola bezprostredne jasná a zvyšok skupiny pravdepodobne zostáva na úteku. Predstavitelia kláštora Banjska ešte včera uviedli, že sa ozbrojenci z areálu stiahli.

Osobitný vyslanec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslav Lajčák v súvislosti s potýčkami vyzval na okamžitý návrat všetkých zúčastnených k rokovaciemu stolu. Zároveň odsúdil útok na kosovskú políciu s tým, že voči jeho páchateľom musí byť vyvodená zodpovednosť.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Decembrové termíny hlavného pojednávania v kauze Dobytkár sú zrušené. Nové termíny budú určené po doručení vyjadrenia procesných strán k zmene v zložení senátu. Od 1. decembra sa totiž stal tretím členom senátu v tejto trestnej veci Rastislav Stieranka. Miesto v senáte sa uvoľnilo po dočasnom pridelení sudcu Mariána Mačuru na Najvyšší súd. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.