KULTÚRA: O eštebákoch trochu inak

Do kín prichádza film Kawasakiho růže o trpkom období, v ktorom každý donášal na každého. Je o čase, keď sa disidenti stali synonymom odporu voči komunistickému režimu a Štátnej bezpečnosti. No boli medzi nimi takí, ktorí neodolali.

Film, ktorý by sa popasoval s otázkou nedávnej minulosti, tu ešte nebol. Jeho názov je tajomný ako obdobie, ktoré opisuje. Kawasakiho růže českého režiséra Jana Hřebejka je rozprávaním príbehu o uznávanom disidentovi a psychológovi Pavlovi Joskovi, ktorý zlyhal. Postupom času totiž vyplávali na povrch informácie o jeho spolupráci s ŠtB. Uznávaná a morálna autorita sa tak dostáva do nepríjemnej konfrontácie so svojou minulosťou. Pred nepríjemné zistenie nie je postavený iba sám Pavel, ale celé jeho okolie.

Režisér Hřebejk pre tento film zvolil iný žáner ako vo svojich predošlých dielach. V porovnaní s úsmevnými Peliškami či snímkou Musíme si pomáhať sú Kawasakiho růže skôr dramatickým rozprávaním. Do hlavných úloh sa dostali prevažne slovenskí herci. Hlavnú postavu psychológa Pavla si zahral Martin Huba. Príjemným prekvapením bol návrat už 85-ročného Ladislava Chudíka pred kamery. Ten si vo filme zahral pre neho netypickú úlohu zákerného eštebáka na dôchodku.

Podľa Mirky Špáčilovej z Mladé fronty Dnes je hlavným motto filmu vykreslenie života obyčajného človeka, ktorý uviazol v spleti ŠtB, ktorého však nemožno odsudzovať. „Áno, je zjavné, čo chcú Kawasakiho ruže odkázať. Že tí, ktorí i pod tlakom zlyhali, nemožno súdiť, lebo tým najviac trpia oni sami. Archívy robia nové a nové jazvy, zatiaľ čo tí hlavní vinníci si žijú spokojne bez trestu a vlastných pochybností,“ píše Špáčilová.

Podľa profesora Václava Pospíšila ide o prelomové dielo. „Dielo je veľmi silné. Osobne by som chcel pánovi Hřebejkovi poďakovať za jeho odvahu ísť do tohoto projektu, ktorý musel naštvať veľkú časť nášho národa. Vďaka nemu a hercom vo filme, umenie zase začalo prehovárať k srdcu a plniť tak svoju najvlastnejšiu funkciu,“ píše profesor dogmatiky na Karlovej univerzite v Prahe.

Film bude otvárať tohtoročný sekciu Panorama na festivale filmov v Berlíne. Na Slovensku sa dostane do kín 11. februára.

Marek Mačica
Foto: brnensky.denik.cz, pravednes.cz

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo