Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
25. september 2023, 11:02

Matovič verzus Sulík

Šéf OĽaNO viní lídra SaS zo záškodníctva a sabotáže v prospech cudzej mocnosti

Šéf OĽaNO viní lídra SaS zo záškodníctva a sabotáže v prospech cudzej mocnosti

Foto: TASR/Jakub Kotian

Igor Matovič hovorí, že Slovensko prišlo kvôli Richardovi Sulíkovi o investíciu za viac ako 7 miliárd eur.

Po víkendovom zverejnení údajnej komunikácie medzi Richardom Sulíkom a Jaroslavom Haščákom zvolal Igor Matovič v pondelok tlačovú konferenciu s názvom Vlastizrada. 

Na nej sa znovu venoval šéfovi SaS, ktorého obvinil zo sabotáže investície za 7,4 miliardy eur.

Podľa Matoviča oslovil Slovensko čínsky výrobca batérií do elektromobilov CATL. Tvrdí, že s firmou rokoval vtedajší minister hospodárstva bez toho, aby o tom informoval premiéra alebo členov koalície. Líder OĽaNO uviedol, že Sulík ponuku Číňanom nedal a investícia nakoniec skončila v Maďarsku. 

Matovič hovorí, že na rokovaní koaličnej rady v auguste minulého roka povedal o Sulíkovom rokovaní s čínskou firmou. Líder SaS podľa neho reagoval tým, že Číňanom neuveril a 9-tisíc pracovných miest sa mu zdalo veľa. Dodal, že by na to bolo potrebné veľa elektriny. Údajne tiež tvrdil, že ak by fabriku postavili pri U. S. Steel, tak by to už na východ bolo veľa. 

„V tomto prípade sa priamo minister hospodárstva podľa môjho názoru dopustil minimálne záškodníctva a sabotáže v prospech cudzej mocnosti,“ hovorí Matovič. „Slovensko malo na ruke investora za 7,4 miliardy eur, najväčšieho svetového výrobcu batérií do elektromobilov. Sulík im nebol schopný poslať ani len ponuku,“ dodal.

Bývalý premiér na tlačovej konferencii rozprával aj o ďalších dvoch prípadoch v súvislosti s exministrom hospodárstva. 

Rokovania s Volkswagenom

Jeden z nich sa udial po vzniku vlády. Volkswagen vtedy oslovil rezort hospodárstva, že má záujem na Slovensku investovať 500 miliónov eur. Podľa lídra OĽaNO následne prebehlo stretnutie medzi Sulíkom a vedením spoločnosti, ktoré dopadlo katastrofálne. Po pár dňoch kontaktovala firma úrad vlády so žiadosťou o stretnutie s vtedajším premiérom Matovičom.

Ten tvrdí, že na schôdzke mu vedenie Volkswagenu hovorilo o arogantnom prístupe Sulíka, ktorý si z nich robil na rokovaní srandu. Podľa Matoviča bola firma odhodlaná nedať Slovensku investíciu. 

Inzercia

„Odvtedy najväčší zahraničný investor rokoval tajne s premiérom, tak aby sa o tom nedozvedel minister hospodárstva, aby investíciu neprekazil. Som rád, že sme po pár mesiacoch rokovania ukončili a z polmiliardovej investície bola miliardová investícia,“ opisuje expremiér.

Neodkúpenie U. S. Steel

Ďalší prípad sa týkal U. S. Steel. Matovič tvrdí, že v máji 2021 sa dozvedel o tom, že spoločnosť chce odpredať košickú fabriku Číňanom. Na rokovaní v Pittsburghu otvoril otázku odpredaja časti firmy Slovensku. Podľa neho Američania ponuku privítali, a ak by mali za partnera štát, tak by na Slovensku aj investovali 1,5 miliardy eur. 

Cena za odpredaj polovičného podielu štátu by podľa Matoviča bola 600 miliónov dolárov. Tvrdí, že to je polovica ročného zisku spoločnosti. 

S obchodom však podľa neho na rokovaní vlády nesúhlasil Sulík, ktorý argumentoval tým, že štát je zlý vlastník. Šéf SaS následne chcel, aby Slovensko Američanom odpísalo, že je ochotné podiel odkúpiť, ale za 250 miliónov. 

„Samozrejme, že sa Američania urazili a prestali so Slovenskom o akomkoľvek odpredaji rokovať,“ poznamenal Matovič. Priblížil, že po roku sa konali ďalšie rokovania, ktoré sa týkali dekarbonizácie. Tie prebiehali podľa neho férovo, až kým na konci neoslovil Sulík šéfa U. S. Steel Davida Burritta. 

„Oslovil priamo prezidenta a hovorí mu, že pán prezident, tu máte taký časopis a nájdete tam päť iných spôsobov, ako vyrábať oceľ, aby ste sa inšpirovali. Poučoval človeka, od ktorého neexistuje väčší fachman na výrobu ocele v USA,“ uviedol Matovič.

Na záver dodal, že tieto príbehy majú byť bodkou za Richardom Sulíkom, ktorého označil za psychopata. 

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.