Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 07:57

Do Arménska dorazila prvá skupina presídlencov z Karabachu

Do Arménska dorazila prvá skupina presídlencov z Karabachu

Ilustračné foto: TASR/AP

Azerbajdžan popiera, že plánuje v regióne vykonávať etnické čistky. Deklaruje, že zabezpečí plné práva pre arménskych obyvateľov, ktorí chcú v Náhornom Karabachu zostať.

Do Arménska dorazila prvá skupina obyvateľov Náhorného Karabachu, ktorí pre minulotýždňovú ozbrojenú eskaláciu s Azerbajdžanom museli opustiť svoje domovy v tejto prevažne Arménmi obývanej enkláve. Sanitky v sprievode lekárov a zdravotníkov Červeného kríža údajne z Karabachu do Arménska previezli aj 23 ťažko zranených ľudí.

Podľa arménskej vlády do včerajšieho večera prešlo z Azerbajdžanu 377 „násilne vysídlených osôb“. Presídlencov nateraz umiestňujú v lokalite Kornidzor v južnom Arménsku, kde bolo zriadené centrum humanitárnej pomoci.

Väčšinu zo skupiny utečencov tvorili ženy a deti vrátane niektorých z lokality Egcahog, kde sa ľudia ukrývali v okolí ruskej vojenskej základne po tom, ako ich dedinu údajne ostreľovali azerbajdžanské jednotky.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan včera uviedol, že jeho krajina je pripravená prijať arménskych obyvateľov Náhorného Karabachu, ak sa nepodarí vyrokovať pre nich bezpečnostné záruky od azerbajdžanských úradov, keď Baku podľa očakávania prevezme plnú kontrolu nad regiónom. Zároveň avizoval, že Arménsko chce zachovať prítomnosť etnických Arménov v Karabachu.                         

Azerbajdžanské úrady popierajú tvrdenia, že plánujú v regióne vykonávať etnické čistky. Deklarujú, že zabezpečia plné práva pre arménskych obyvateľov, ktorí chcú v Náhornom Karabachu zostať. V súčasnosti prebiehajú rokovania o konkrétnych krokoch medzi azerbajdžanskými orgánmi a predstaviteľmi arménskej komunity.

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 05:58

Počasie: Prevažne zamračené a na mnohých miestach sneženie, v južnej polovici Slovenska lokálne aj dážď. Na juh a východe miestami výdatné sneženie, ojedinele poľadovica a tvorba snehových jazykov. Denná teplota -2 až +5 stupňov. (shmú)

27. november 2023, 21:20
27. november 2023, 19:47

Minister školstva Tomáš Drucker sa v pondelok stretol s predsedom Konferencie biskupov Slovenska a košickým arcibiskupom Bernardom Boberom. „Spoločne sme prediskutovali aktuálne otázky týkajúce sa vzdelávania na školách, ktorých zriaďovateľom je RKC, ale aj tému desegregácie či duševného zdravia žiakov a študentov,“ tvrdí Drucker. „Viedli sme spolu inšpiratívnu debatu a pri rokovaní sme našli zhodu, z čoho mám radosť.“

27. november 2023, 19:42

„Výrok o vojne v polícii použil ako prvý Fico. To mám teraz prijať ,dogmu‘ Roberta Fica? On takisto povedal, že americkí vojaci budú znásilňovať slovenské ženy. Poďme sa teraz porozprávať o tom, koľko tých žien bolo znásilnených a kde,“ hovorí expremiér Eduard Heger, ktorý odmieta, že za jeho vládnutia sa začal konflikt v bezpečnostných zložkách. Hovorí tiež, prečo ako premiér skôr neodvolal ministra Lengvarského, ktorý ho nerešpektoval a ktorého výzvu na obnovu nemocníc prešetruje NAKA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.