Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. september 2023

Kľúčové voľby a môj prieskum

Kľúčové voľby a môj prieskum

Ako som spomínal v predchádzajúcom blogu, predvolebné prieskumy (robené agentúrami mesiace pred voľbami) nie sú z môjho pohľadu dobrý podklad, na základe ktorého by sa mal volič rozhodovať. Preto som sa rozhodol spraviť si vlastný mini-prieskum, ktorého výsledok prinášam na konci blogu.

Aktuálnym lídrom pravice sa javí byť Progresívne Slovensko, ktoré ťaží z toho, že nie je poznačené predchádzajúcim vládnutím. Pri vládnutí sa totiž vždy urobia aj chyby a zároveň sa nedá každému vyhovieť a tak ostanú aj nespokojní a frustrovaní ľudia/voliči. Paradoxom je, že podobne ako aj po minulé roky o hlas mladého pravicového voliča sa okrem PS uchádzajú aj strany SaS, Demokrati, Modrí a ďalší. A vzhľadom k tomu, že istá časť voličov ešte nie je pevne rozhodnutá komu dá svoj hlas, tak v prípade vyššie uvedených strán môže volebný výsledok dopadnúť výrazne odlišne v porovnaní s prieskumami. Celkový výtlak spomínaných strán odhadujem na 25-30%, a konkrétne rozdelenie hlasov môže do parlamentu poslať jednu, ale aj tri z uvedených strán.

Na druhej strane spektra sú strany ako Smer, Hlas, Republika či SNS, ktorých reálny výtlak je odhadom 40-45%, ale pomerne dosť závisí aj od volebnej účasti, nakoľko väčšina ich voličov je pomerne disciplinovaných. Výhodou týchto strán je, že aktuálne nevládli a tak problémy týkajúce sa dôsledkov pandémie či vojny na Ukrajine (a súvisiaceho zdražovania) môžu pomerne jednoducho "hodiť" na tých druhých. Väčšina z týchto strán sa dáva do pozície, že jedine oni môžu ochrániť ľudí pred hrozbami a krízami. Aby oslovili čo najviac ľudí, sa neštítia šíriť strach a apelovať na emócie ľudí, ktorí sú nespokojní. Za naše nešťastie podľa niektorých predstaviteľov uvedených strán môžu tí druhí, či už sú to migranti, mimovládne organizácie, NATO, EÚ, banky atď.

Tretím najmenším spektrom strán sú konzervatívne strany, ktorých reálny výtlak by mohol byť 15-20%, ale aktuálne trpia tým, že: 1, Nemajú silného charizmatického lídra (okrem Matoviča) 2, Nemajú v rukách silné mienkotvorné médium (okrem pomaly sa vzmáhajúceho denníka Postoj) 3, Nesľubujú ľuďom "modré z neba" (azda s výnimkou Matoviča, ktorému to už časť elektorátu neverí).

Kľúčové pre výsledky v súčasných voľbách bude, aká kauza sa ešte objaví a ako umne ju budú vedieť politické strany odkomunikovať svojim voličom. A zároveň či sa niektorej zo strán podarí vhodnými heslami či kampaňou osloviť a mobilizovať nerozhodnutého voliča.

Medzičasom sme boli svedkami fyzického súboja politikov, ktorí sa svojim výkonom podobali skôr na malých chlapcov na ihrisku, ktorým niekto berie ich obľúbenú hračku. Bohužiaľ niektorým ľuďom toto môže imponovať, aj keď väčšina z nás nad niečím podobným pokrúti hlavou a pomyslí si svoje. Popritom práve včera vypálil šéf Oľano torpédo na svojho bývalého koaličného partnera, pričom v tomto momente netuším aké budú následky tejto správy.

Inzercia

Osobne si myslím, že zúčastniť sa volieb je veľmi dôležité a v tomto období vyhľadávam rozhovory aj na tému volieb. Z rozhovorov s ľuďmi mi vyplýva, že väčšina si uvedomuje dôležitosť týchto volieb. Isté rozčarovanie a frustrácia z toho, že je ťažké si vybrať "ideálnu" stranu je v prípade niektorých ľudí prítomné, ale teší ma, že väčšina ľudí je odhodlaných ísť voliť. Osobne predpokladám, že výsledok volieb bude pomerne tesný, a kľúčové bude mimo iné aj koľko a ktoré z menších strán sa dostanú do parlamentu.

Z osobného prieskumu mi vyplynulo niekoľko skutočností, viac či menej prekvapujúcich. Potvrdil som si moju domnienku, že podpora PS v prieskumoch je mierne nafúknutá, a reálne je pravicový mestský volič rozdelený medzi PS, SaS a KDH. Mierne ma prekvapila sila SaS a KDH, na úkor PS a Oľano. Podobný prieskum som síce pred 3 rokmi nerobil ale myslím si, že v tom čase by medzi mojimi priateľmi dominovalo hnutie Oľano, ktoré kvôli toxicite pána Matoviča prišlo o väčšinu priaznivcov. Mierne ma prekvapuje, že strane SaS sa napriek rozporuplnej osobe pána Sulíka podarilo rozumnými ekonomickými návrhmi osloviť veľké množstvo voličov, pričom pre časť z nich je PS príliš liberálne a ľavicové. Strana Demokrati je z môjho pohľadu rozumnou kompromisnou stranou pre pravicového voliča. Z rozhovorov s známymi, či niektorých reportáží mi vyplýva, že by boli prvou voľbou mnohých, ale časť z nich odrádza ich slabý výsledok v prieskumoch. Prieskumy by som nebral až tak smerodajne, pričom z kurzov stávkových kancelárií, ktoré sú meračmi trendov dostupnými aj v čase moratória, vyplýva posilňovanie tejto strany.

Na záver len dodám, že voľby sú dôležité, a každému odporúčam ísť voliť. Na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že bez ohľadu na to či nám budú po 30.septembri vládnuť naši obľúbenci, alebo naopak tí druhí, tak každý z nás má aj 1. októbra príležitosť začať deň s úsmevom a snažiť sa aj k ľuďom s iným názorom pristupovať s pochopením a láskou.

Rád učím a pomáham ľuďom, ktorí sú slabší, alebo skrátka pomoc potrebujú. A rád aj píšem o rôznych spoločenských ale aj osobných témach (v minulosti na Denník N a SME)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.