Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2023, 20:40

Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka

Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa vyslovila proti zahrnutiu takzvaných krízových nariadení do reformy migračných pravidiel EÚ. Tvrdí, že by to mohlo umožniť iným európskym krajinám posielať do Nemecka oveľa viac migrantov.

Baerbocková sa takto vyjadrila uprostred napätých rokovaní o spoločnom európskom azylovom systéme, ktorého cieľom je obmedziť počet migrantov vpúšťaných do EÚ. Niektoré krajiny presadzujú doplnenie krízového nariadenia, ktoré by im poskytlo väčšiu flexibilitu, ak by do Európy smeroval mimoriadne veľký počet migrantov, ako napríklad v roku 2015.

Nemecká vláda podľa šéfky diplomacie nemôže takéto pravidlá podporiť. V závislosti od toho, ako sa krízové nariadenia budú uplatňovať na vonkajších hraniciach EÚ, by núdzové opatrenia mohli viesť k tomu, že krajiny, do ktorých migranti prichádzajú ako prví, umožnia väčšiemu počtu týchto osôb pokračovať v ceste do Nemecka a ďalších krajín na prosperujúcejšom severe Únie.

Tieto pravidlá by tiež mohli viesť k tomu, že členovia EÚ budú násilne deportovať viac migrantov späť do ich domovských krajín.

Nemecká vláda sa predtým postavila proti pridaniu krízového nariadenia najmä z obáv, že by sa mohla príliš znížiť úroveň starostlivosti a ubytovania pre žiadateľov o azyl. Baerbocková ďalej uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa "zohľadnili nemecké záujmy" a aby európsky azylový systém "fungoval v prípade krízy a neotváral brány chaosu". Zároveň vyzvala na urýchlené prijatie spoločného európskeho azylového systému.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 11 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 12 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.