Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2023, 14:22

Polícia na severe Kosova obkľúčila ozbrojenú skupinu

Polícia na severe Kosova obkľúčila ozbrojenú skupinu

Foto: TASR/AP

Srbská pravoslávna cirkev potvrdila, že ozbrojenci prepadli kláštor v Banjskej, kde sa zdržiavali pútnici zo severosrbského mesta Novi Sad.

Kosovský premiér Albin Kurti uviedol, že polícia na severe Kosova obkľúčila najmenej 30 ozbrojencov s profesionálnym výcvikom. Stalo sa to len niekoľko hodín po oznámení, že pri prestrelke zahynul kosovský policajt a ďalší utrpel zranenia.

Ranná prestrelka sa odohrala v dedine Banjska v okrese Leposavič. Obkľúčená skupina sa ukrýva v kláštore pri dedine a jeho okolí. Srbská pravoslávna cirkev potvrdila, že ozbrojenci prepadli kláštor v Banjskej, kde sa zdržiavali pútnici zo severosrbského mesta Novi Sad.

Podľa srbských médií sú hraničné priechody Jarinje a Brnjak medzi Srbskom a Kosovom uzavreté.

Minulotýždenné rozhovory lídrov Srbska a Kosova v Bruseli o zlepšení vzťahov sa skončili bez výsledkov. Napätie medzi Prištinou a Belehradom sa vystupňovalo v máji po oznámení výsledkov miestnych volieb v Kosove, ktoré Srbi bojkotovali. Do úradov starostov sa tak dostali kandidáti albánskej národnosti a miestni Srbi im bránili ujať sa úradov. Následné potýčky s políciou a vojakmi mierovej misie NATO (KFOR) si vyžiadali desiatky zranených.

Na severe Kosova tvoria Srbi väčšinu a odmietajú nezávislosť od Srbska z roku 2008, ktorú presadila tamojšia albánska väčšina. Stále považujú Belehrad za svoje hlavné mesto a aj Srbsko vníma Kosovo ako súčasť svojho územia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.