Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2016

V Maďarsku vybudujú testovací okruh aj pre autá bez vodiča

Maďarská vláda rozhodla, že pri meste Zalaegerszeg na západe krajiny vybudujú testovací okruh pre motorové vozidlá, oznámil dnes na pôde budapeštianskej Technickej univerzity predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa agentúry MTI premiér na konferencii Auto budúcnosti povedal, že ide o obrovskú investíciu, pričom podobnú dráhu v okruhu 500 kilometrov v okolí Maďarska nikde nemajú. Na skúšobnom okruhu bude možné v umelo vytvorených podmienkach totiž testovať aj vozidlá bez vodiča, dodal Orbán.

Predseda vlády sa na tejto konferencii prihováral za spoluprácu krajín regiónu strednej Európy v oblasti digitalizácie. Podotkol, že vláda čoskoro prerokuje návrh zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) v prípade poskytovania internetových služieb z terajších 27 % na 18 %, ktoré by vstúpilo do platnosti od budúceho roka. Ďalšie zníženie DPH až na 5 % by bolo možné zaviesť od januára 2018, ak to dovolí vývoj hrubého domáceho produktu (HDP).

Európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger povedal, že ide o veľa - o zachovanie konkurencieschopnosti. Preto sa podľa jeho slov musí Európa postaviť na čelo digitálnej premeny priemyslu.

Maďarský minister národného hospodárstva Mihály Varga v súvislosti s projektom testovacieho okruhu poznamenal, že Maďarsko by sa mohlo stať centrom inovácie v doprave, v rámci ktorého by mohlo zohrať silnú úlohu v jednej z najdôležitejších oblastí: vo vývoji samoriadených vozidiel.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.