Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2023, 11:25

Fico verzus Čaputová

Smer podá návrh na obžalobu prezidentky, vraj vplývala na Žilinku

Smer podá návrh na obžalobu prezidentky, vraj vplývala na Žilinku

Foto: TASR, koláž: Postoj

"Je to jedno z ďalších klamstiev Roberta Fica. Potvrdzuje, kam je až schopný zájsť pre mobilizáciu svojich voličov," reaguje prezidentská kancelária.

Smer po ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu podá návrh na obžalobu prezidentky. Oznámil to Robert Fico. Prezidentka vraj v auguste 2021 porušila ústavu tým, že vplývala na generálneho prokurátora v súvislosti s obvinením bývalého policajného prezidenta Kovaříka.

Zuzana Čaputová sa koncom augusta 2021 stretla s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a pýtala sa na prípad vtedajšieho šéfa polície Petra Kovaříka. Čelil obvineniu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a marenia vyšetrovania. Údajne na podnet vtedajšieho ministra vnútra Romana Mikulca zachraňoval vyšetrovateľov z NAKA, takzvaných "čurillovcov", podozrivých z manipulácie trestných konaní.

Žalobu podajú, keď noví poslanci zložia sľuby

Prezidentka podľa Fica na Žilinku vplývala v živej veci. „Hrubo porušila ústavu, dopustila sa úmyselného konania a nič sa nedeje. Preto sme sa rozhodli, že sa na to nebudeme mlčky pozerať," povedal šéf Smeru na dnešnej tlačovke.

"Hneď po tom, ako bude ustanovujúca schôdza novej Národnej rady po voľbách a poslanci zložia sľub, podáme návrh na obžalobu prezidentky,“ oznámil.

Fico klame, hovorí prezidentská kancelária

Zuzana Čaputová odmieta akékoľvek ovplyvňovanie trestnej kauzy prostredníctvom generálneho prokurátora. "Je to iba jedno z ďalších klamstiev Roberta Fica, pre ktoré na neho prezidentka prednedávnom podala žalobu, a potvrdzuje, kam je až schopný zájsť pre mobilizáciu svojich voličov," uviedol Jozef Matej, riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie .

Prezidentka sa so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a následne generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom stretla pre ich napäté vzájomné vzťahy, ktoré v tom čase začali prerastať do otvoreného konfliktu medzi nimi a ich inštitúciami. "Keďže prezidentka zodpovedá za riadny chod ústavných orgánov, považovala za primerané pýtať sa na dôvody, povahu a intenzitu ich sporu," priblížil Matej.

Ak by teraz generálny prokurátor tvrdil, že prezidentka chcela ovplyvňovať trestné stíhanie, nemohol by podľa hlavy štátu čakať dva roky. "Musel by konať, inak by sa sám spreneveril funkcii generálneho prokurátora," odkázal Matej.

Hlavu štátu možno stíhať len za úmyselné porušenie ústavy alebo vlastizradu. Obžalobu môže podať parlament na Ústavný súd, ak s jej podaním súhlasí trojpätinová väčšina všetkých poslancov. V prípade odsúdenia prezident či prezidentka stratí funkciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.