Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2023, 21:54

Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o vyše 25 percent

Agentúra Bloomberg informovala, že ruská vláda má na budúci rok v úmysle zvýšiť rozpočtové výdavky na obranu zo súčasných 3,9 percenta HDP na šesť percent. V absolútnom vyjadrení sa výdavky na obranu zvýšia zo 6,4 bilióna rubľov na 10,8 bilióna rubľov.

V predvojnovom roku 2021 predstavovali výdavky Ruska na obranu 3,6 bilióna rubľov.

Na sociálnu politiku sa v Rusku na budúci rok vyčlení 7,5 bilióna rubľov, čo je o bilión menej ako v roku 2023.

Výdavky ruského štátu na armádu tak na budúci rok vôbec prvýkrát v novodobej histórii presiahnu výdavky do sociálnej sféry, ktorá zahŕňa dôchodky, sociálne dávky a iné platby, konštatovala agentúra Bloomberg.

Návrh rozpočtu predpokladá pre rok 2024 celkové výdavky vo výške 36,6 bilióna rubľov, čo je o 15 percent viac ako v roku 2023.

Bloomberg zároveň píše, že ruská vláda napriek prudkému nárastu vojenských výdavkov a sankciám očakáva, že rozpočtové príjmy budú vo výške viac ako 35 biliónov rubľov, teda o 22 percent vyššie ako v roku 2023.

Rozpočtový deficit v roku 2024 bude podľa vládneho dokumentu 0,9 percenta HDP.

Agentúra Reuters v auguste informovala, že Rusko v tomto roku zdvojnásobilo výdavky na obranu na 9,7 bilióna rubľov, čo je tretina všetkých verejných výdavkov. Agentúra konštatovala, že náklady na vojnu na Ukrajine špirálovite rastú a zvyšujú tlak na financie Moskvy.        

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.