Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2023, 15:16

Európska komisia

V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem

Na ruskom trhu zostala nemecká farmaceutická firma Stada a zdravotnícka spoločnosť Fresenius, švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé či pivovarnícka spoločnosť Anheuser-Busch InBev.

Napriek postoju Európskej únie, USA a ďalších štátov k Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu zotrváva na ruskom trhu podľa Európskej komisie stále veľký počet zahraničných firiem.

"Obchod s Ruskom aj pôsobenie zahraničných firiem na ruskom trhu sa od začiatku vojny výrazne zredukovali. Viac než 40 % zahraničných investorov buď z Ruska odišlo, prípadne plánuje tak urobiť," uviedla Európska komisia v reakcii na otázku europoslanca Moritza Körnera, pričom vychádzala z údajov Yale Management School a ukrajinského inštitútu KSE.

Mnohé ďalšie podniky však v Rusku ďalej zotrvávajú. Napríklad nemecká farmaceutická firma Stada a zdravotnícka spoločnosť Fresenius sú v Rusku naďalej aktívne. Firmy svoje pôsobenie na ruskom trhu vysvetlili tým, že ruským obyvateľom poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Trh však neopustili ani švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé či pivovarnícka spoločnosť Anheuser-Busch InBev, ukázali údaje od inštitútu KSE.

V tejto súvislosti Körner vyhlásil, že každá európska firma, ktorá na ruskom trhu zarába, tak prostredníctvom svojich daní priamo podporuje Putinovu vojnovú mašinériu. Európska únia musí preto svoj sankčný režim adekvátne sprísniť, dodal europoslanec.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.