Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2023, 13:01

Bývalého šéfa Matice slovenskej Markuša súd oslobodil spod obžaloby

Bývalého šéfa Matice slovenskej Markuša súd oslobodil spod obžaloby

Bývalý šéf Matice slovenskej Jozef Markuš. Foto: TASR/Pavol Zachar

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka podala odvolanie.

Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša oslobodil Mestský súd Bratislava I spod obžaloby podanej pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka podala odvolanie.

„Väčšina senátu sa priklonila k obhajobnému prednesu, že skutok nie je trestným činom," priblížil predseda senátu Karol Posluch. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dva ku jeden.

Podľa obžaloby mal Markuš porušiť svoje povinnosti, keď rozhodol v roku 2007 o prevzatí dlhu Matičného fondu v celkovej výške viac ako 200-tisíc eur, ktorý mal byť premlčaný. Pôvodne mu Okresný súd Bratislava III v roku 2016 vymeral jednoročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky.

Krajský súd v Bratislave však toto rozhodnutie zrušil a prípad vrátil späť prvostupňovému súdu. Vo veci sa dlhšie nekonalo pre zdravotné problémy Jozefa M. Trestné oznámenie na neho vedenie Matice slovenskej podalo v roku 2011.

Inzercia

Dnes treba vedieť

10. december 2014, 10:09

Matičiari, Koncoš a Hykisch píšu premiérovi, obávajú sa o manželstvo a slovenčinu

Viaceré slovenské osobnosti sa obrátili na premiéra Róberta Fica otvoreným listom, požadujú zamietnutie návrhu celoštátnej stratégie ľudských práv. List podpísali napr. bývalý minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, bývalý politický väzeň Rudolf Dobiáš či spis...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.