Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Boris Kollár

V polícii vymeníme ľudí, nahradenie Lipšica nevylučujem (video + text)

Predseda hnutia Sme rodina hovorí o príčinách nízkych preferencií, o splnených či nesplnených sľuboch a o plánoch do budúcnosti.

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí o motívoch svojej mediálnej diskreditácie, kde vidí osobnú pomstu Zoroslava Kollára a aj politickú aktivitu jednej strany. Zároveň tvrdí, že diskreditácia zo strany expartneriek preňho nepriniesla žiadne poučenie do osobného života.

Šéf Sme rodina vysvetľuje, prečo ešte nestoja sľubované nájomné byty, ktoré zostávajú jeho prioritou do budúcnosti, ale má aj iné plány. Kollár ponúka aj predstavu, ako by sme mohli konsolidovať verejné financie – napríklad posilnením ekonomického rastu a lepším výberom daní.

Na záver Boris Kollár hovorí o tom, ako by sa podľa neho mali reformovať bezpečnostné zložky, kde sa podľa neho časť z nich „odtrhla z reťaze“. Celý rozhovor si môžete okrem textovej podoby aj pozrieť alebo vypočuť.

Najnovší prieskum agentúry Ipsos posiela vaše hnutie Sme rodina mimo parlamentu. Klesajúci trend vašej podpory potvrdzujú aj agentúry AKO či Focus. Ste z toho nervózny?

Každý chce urobiť dobrý výsledok. My sme naozaj na hrane, ale môžem povedať, že prieskumy nám vždy dávali trochu menej, ako sme v realite získali. Pred poslednými voľbami nám merali 7 – 7,4 percenta, získali sme 8,3. Pokiaľ sa to tak bude aj teraz, tak by sme sa mali, aj keď s „odretými ušami“, dostať do parlamentu.

Zhodneme sa, že za poklesom vašich preferencií sú snahy o diskreditáciu zo strany vašich bývalých partneriek. Jedna hovorí, že ste násilník, druhá sa vyjadrila, že ste ju dvakrát poslali na potrat. Vy za tým vidíte účelovú kampaň, ktorú v pozadí organizuje Zoroslav Kollár.

Je za tým Zoroslav Kollár.

Jeho „nástrojom“ v tejto diskreditačnej kampani má byť Tomáš Rajecký, známy z takzvaných mafiánskych zoznamov.

... toto isté robil prezidentovi Andrejovi Kiskovi a je za to odsúdený.

Omnoho väčší zmysel by táto kampaň dával vtedy, keby mala politický motív. Vy ho vidíte?

Viete, čo znamená zabiť dve muchy jednou ranou?

Čo tým myslíte v tomto kontexte?

Na jednej strane je to osobná pomsta Zoroslava Kollára kvôli jednej osobnej záležitosti...

Pán Zoroslav Kollár je podľa vás ten typ človeka, ktorý by vás kvôli osobnej veci chcel politicky zničiť?

Áno, je ten typ človeka. Mám veľa známych, ktorí s ním presne tento typ problému mali aj v minulosti.

Zároveň sa treba pozrieť, s ľuďmi z akej strany v minulosti Zoroslav Kollár obchodoval.

V kuloároch sa už objavila informácia, že týmto myslíte stranu Hlas. Zároveň ste verejne povedali, že na to nemáte žiaden dôkaz. Ak by za tým naozaj boli ľudia z Hlasu, aký by mali motív útočiť na vás? S nimi by ste predsa radi vládli na rozdiel od Smeru, ktorý ste vylúčili. Hlas by týmto konaním mohol „potopiť“ potenciálneho koaličného partnera.

Hlas potrebuje získať čo najlepší výsledok, chce získať každé percento, aby vyhral voľby a mohol zostavovať vládu.

V živote by som si nedovolil povedať, že takúto podlosť by si objednal Peter Pellegrini, ale niekedy sa ľudia, ktorí majú sympatie k nejakej strane, snažia „pomáhať“ a robia to aj nešťastným spôsobom.

Jedna vec je vnímanie týchto snáh o diskreditáciu ako účelovú kampaň. Druhá rovina je osobná. Nechcem vám vstupovať do svedomia, ale nie sú práve tieto udalosti dôkazom toho, že váš životný štýl nie je správny?

Nie, absolútne nie. To by som nebol ja. Mne sa ženy páčia, preto som sa nikdy neoženil, preto žijem týmto spôsobom života.

Zvyšujete tým riziko, že takéto veci, teda vyjadrenia expartneriek s cieľom zdiskreditovať vás, sa opäť stanú.

V poriadku. Toto je, akoby ste gejovi po tridsiatich rokoch homosexuálnych vzťahov povedali, či to nechce prehodnotiť, lebo ľudia sa na neho nepekne pozerajú. On sa na vás pozrie a povie: Dobre, tak ja už budem na dievčatá.

Ľudia prehodnocujú svoj život, keď im ich správanie prináša negatívne efekty. Pre vás z tohto teda neplynie žiadne poučenie pre váš osobný život?

Nie. Určite nie. Ja mám rád ženy, dievčatá sa mi páčia, vybral som si takýto život, nebudem ho v žiadnom prípade meniť a nevidím dôvod na to, aby som začal žiť iným spôsobom alebo aby som spravil coming out a začal si s nejakým chlapom. Nie, v žiadnom prípade nie.

Stále môžete začať žiť len s jednou ženou. Ale to je vaša osobná vec, otázka len bola, či z týchto udalostí plynie nejaké poučenie pre váš život – a hovoríte, že nie. Teda počítate s tým, že niekedy sa takéto diskreditačné kampane môžu zopakovať.

Áno, počítam sa tým.

Splnené a nesplnené sľuby

Vráťme sa k tomu, čo sa vám podarilo za obdobie vo vláde dosiahnuť. Ľudia určite cítia zvýšené rodinné prídavky, rodičovský bonus, tehotenský príspevok. Povedzte však, prosím, jednu vec, ktorá vás stála najviac úsilia a systémovo najzásadnejšie posunie Slovensko vpred.

Najviac úsilia ma stáli byty.

... ktoré však ešte nestoja.

Nestoja, nemôžu stáť, najprv potrebujete pripraviť zákon. My sme prvé dva roky bojovali s covidom, s cenami elektriny, do toho prišla vojna a do toho všetkého sme museli bojovať za byty. Museli sme odstrániť šesťtisíc pripomienok, bez toho by nám naši koaliční partneri za to nezahlasovali.

Podarilo sa nám to na poslednú chvíľu. Zákon je prijatý, agentúra je založená, vláda, ktorá medzitým dvakrát padla, podpísala zmluvu s dvomi investormi, ktorí majú pripravených 1,5 miliardy eur, ktoré idú preinvestovať na Slovensku. Všetci už len čakáme na rozhodnutie Európskej komisie, ktorá povie, že ide o dovolenú štátnu pomoc.

Podľa mojich vedomostí by to schválenie nemal byť problém, je to len otázka času.

Presne tak. Príde to v októbri-novembri. Keď sa to stane, tak spomínané dve spoločnosti začnú okamžite stavať a začnú aj kupovať už postavené byty. Na budúci rok budeme už odovzdávať prvé byty.

Chcel by som sa ešte raz dostať do vlády, aby som túto vec postrážil, aby sa všetko naplnilo tak, ako sme plánovali, a aby to ľudia pocítili.

Váš program z roku 2020 mal okolo 130 strán, a keď sa pozerám na to, čo ste tam sľubovali, tak musím s ľútosťou skonštatovať, že stále si nedokážem prenajať Land Rover Discovery za 190 eur mesačne, ako ste to plánovali. Viete už dnes povedať, že to bola hlúposť?

Toto sa nám nepodarilo dostať do programového vyhlásenia vlády, partneri nám to jednoducho neodsúhlasili.

Prečo to teraz nemáte v plánoch na ďalšie obdobie? Možno by vám to noví partneri vo vláde odsúhlasili.

Videli sme, aký odpor to vyvolalo u bývalých koaličných partnerov. Tento odpor nepotrebujem zažívať znova.

Podstatnejšia vec vo vašom programe v roku 2020 boli plány vášho ekonomického experta Štefana Holého, ktorý predstavil finančný model, vďaka ktorému malo naše HDP narásť zo 100 na 250 miliárd eur a vďaka týmto peniazom by sme vyriešili napríklad obrovský investičný dlh v železničnej infraštruktúre, ale aj iné veci. Viete chlapsky priznať, že to nebolo realistické?

Myslím si, že to nebol realistický plán, realistická je výstavba bytov. Miliardu a pol máme pripravenú, za tým sú ďalšie peniaze, dokopy šesť miliárd. Keď si predstavíte, že v priebehu štyroch rokov pustíme do obehu šesť miliárd eur a postaví sa 40-tisíc bytov, tak to dobre naštartuje ekonomiku.

Inzercia

Plány do budúcnosti

V programe máte šesť hlavných bodov. Prvým bodom je vznik štátnej firmy, ktorá bude mať „pod palcom“ celý proces od produkcie potravín cez ich distribúciu až po predaj v sieti predajní po celej krajine. Tvrdíte, že toto už funguje v Poľsku, Tirolsku a Bavorsku. Pán Sulík by vám povedal, že radšej máme prítomným obchodným reťazcom zvýšiť konkurenciu prilákaním nového „hráča“, teda nechať ceny potravín na neviditeľnú ruku trhu. V čom je tento váš plán výhodnejší?

Zatiaľ sem žiadny nový reťazec neprišiel, zatiaľ si všetky prítomné obchodné reťazce nastavili ceny tak, že sú o osem percent vyššie, ako sú na západe. Tam majú dvojpercentnú maržu, u nás osempercentnú. Jedine štát vie garantovať normálne ceny potravín.

Štát nebude musieť túto svoju firmu dotovať, stačí, že nebude mať vysoké marže. Podporíme tým domácu výrobu, našich farmárov.

Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár v štúdiu Postoj TV. Foto Postoj: Andrej Lojan

Je toto vašou prioritou?

Nie, prioritou sú stále byty a aj garancia strechy nad hlavou.

To znamená, že keď niekto nebude zvládať splácať svoju hypotéku, tak nepríde o svoj byt?

Predstavte si, že desať rokov splácate byt, zrazu sa vám úrok zvýši z jedného percenta na päť a nemáte na to peniaze. Skončíte na ulici, byt vám vezmú a predajú ho v dražbe.

Teraz by štát pomohol ľuďom počas obdobia, keď by nevládali splácať alebo kým neklesnú úroky, ktoré síce už asi nikdy nebudú také nízke ako predtým, ale nebudú ani také vysoké ako dnes.

Riešenie spočíva v tom, že nesplácané peniaze bude bankám garantovať štát?

Vytvorí sa štátny garančný fond, kam sa dajú prostriedky zo špeciálneho bankového odvodu, ktoré štát nevie použiť, lebo ak by ich použil, išli by mu do dlhu. Ak však štát vytvorí garančný fond, kde má miliardu aktív a vymení ich za miliardu aktív v bytoch, tak to nejde do dlhu. Dlžník bude počas prerušenia splácania hypotéky platiť nájomné, a keď sa dostane zo zlej situácie, tak si byt môže znova splácať cez hypotéku. Ak to nedokáže, môže celý život platiť nájom bez toho, aby prišiel o strechu nad hlavou.

Druhá možnosť je prepojiť tento problém s projektom štátnych nájomných bytov. Investor nemusí kúpiť len celú bytovku, môže odkúpiť aj jeden problémový byt, človeka však nevysťahujú a bude platiť nájomné. Keď sa finančná situácia daného človeka zlepší, opäť môže splácať úver banke.

Vojna v polícii

Váš pohľad na vojnu v polícii je dostatočne známy, kritizujete vyšetrovateľov NAKA okolo pána Čurillu, zastávate sa generálneho prokurátora Maroša Žilinku, kritizujete úrad špeciálnej prokuratúry. O pár dní máme voľby. Ako by ste v prípade účasti vo vláde chceli zmeniť situáciu v tejto oblasti?

Nechceme, aby tu boli konflikty medzi jednotlivými bezpečnostnými zložkami.

Ako to dosiahnete?

Musíme zmeniť Trestný zákon a trestný poriadok.

Zásadnú novelu Trestného zákona priniesol do parlamentu exminister Viliam Karas, do druhého čítania sa však už nedostala kvôli pádu vlády a blížiacim sa voľbám. S tou podobou súhlasíte?

Áno, možno s malými úpravami, bez zásadných zmien. Vďaka tomu sa už nebude dať len tak bezdôvodne umiestniť do kolúznej väzby. Vyšetrovatelia už nebudú môcť len niekoho zavrieť a nekonať.

Druhá vec je to, že polícia musí mať ruky zviazané zákonom.

To má mať aj teraz.

Mala by mať. Ak by to tak bolo, polícia by nenadkvalifikovala, nenadužívala, nerobila iné nezákonné veci.

Dosiahnete to len personálnymi zmenami.

Samozrejme.

Takže výmena šéfa polície, riaditeľa NAKA, šéfa inšpekcie?

Jasné, to musí ísť všetko preč.

Boris Kollár počas rozhovoru v Postoj TV. Foto Postoj: Andrej Lojan

Vy tvrdíte, že polícia je dnes „odtrhnutá z reťaze“, aj keď to robí možno s dobrým úmyslom...

... presne tak, myslím si, že to robia s dobrým úmyslom, ale účel pre nich svätí nezákonné prostriedky, čo je nesprávne.

Ako zabezpečíte, že ľudia, ktorí nahradia súčasné vedenie polície, NAKA či inšpekcie, nebudú zas robiť opak – chrániť „svojich ľudí“ a podobne?

Dáme tam takých ľudí, ktorí ctia zákon, a legislatívne obmedzíme aj ich možnosti, aby sa obmedzili príležitosti na zneužívanie pravidiel.

Hlas chce výrazne zmeniť špeciálnu prokuratúru, otvorene hovoria, že splnila svoju historickú úlohu a mohla by sa „vnoriť“ do generálnej prokuratúry. Čo vy na to?

Myslím si, že pán Lipšic dnes robí viac politiku, ako by mal robiť špeciálny prokurátor.

Čo s tým? Zreformovať „špeciál“ tak, že sa vymení šéf tejto inštitúcie, a teda odstavíte Daniela Lipšica?

Nemáme v programe reformu úradu špeciálnej prokuratúry.

Preto hovorím, že strana Hlas o tom hovorí otvorene a s nimi chcete vládnuť.

Keď na to budú mať silu a dostatok hlasov, tak nech to urobia.

Ale vy im môžete povedať, že s tým absolútne nesúhlasíte.

Poviem vám, čo si ja osobne myslím. Myslím si, že na špeciálnej prokuratúre urobili veľa chýb, ale musel by som konkrétny návrh na reformu vidieť. Nevylučujem, že by som to podporil.

Ako vnímate svoju najbližšiu budúcnosť?

Ak sa dostaneme do parlamentu, chceme ísť do vlády. Ak nie, normálne pokračujeme ďalej, budeme mimoparlamentná strana a o štyri roky to skúsime opäť. Ale s týmto scenárom nepočítam.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.