Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 20:26

Nemeckú klimatickú aktivistku odsúdili na osem mesiacov väzenia

Prípad sa dostal na trestný súd po tom, ako sa aktivistka odvolala. Počas výpovede však vyhlásila, že na protestoch sa bude zúčastňovať aj naďalej.

Berlínsky súd odsúdil klimatickú aktivistku zo skupiny Posledná generácia (Letzte Generation) na osem mesiacov vo väzení.

Štyridsaťjedenročná aktivistka sa zúčastnila na troch blokádach berlínskych ciest v októbri minulého roka, dvakrát sa k ceste prilepila. Pôvodne jej polícia udelila pokutu za nátlak, pokus o nátlak a marenie výkonu úradného rozhodnutia. 

Prípad sa dostal na trestný súd po tom, ako sa aktivistka odvolala. Počas výpovede však vyhlásila, že na protestoch sa bude zúčastňovať aj naďalej. Následne sa súd rozhodol, že jej udelí trest odňatia slobody na osem mesiacov. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Podľa environmentálnej skupiny Posledná generácia ide o zatiaľ najtvrdší trest za účasť na protestoch, počas ktorých sa aktivisti priliepajú k zemi a blokujú tak premávku.

Berlínsky starosta Kai Wegner ostro kritizoval aktivistov skupiny, ktorá v nedeľu postriekala oranžovou farbou všetkých šesť stĺpov Brandenburskej brány v Berlíne. „Berlínčania toho už majú dosť,“ povedal.

Dištancoval sa však od vodičov, ktorí na aktivistov fyzicky útočia. „Brať spravodlivosť do vlastných rúk nie je riešením,“ povedal Wegner. „Nerobím rozdiely: kto spácha zločin, bude potrestaný,“ dodal.

Skupina Posledná generácia tento týždeň opäť protestuje a blokuje premávku po celom Berlíne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.