Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 20:48

Ukrajina môže po Ficovom víťazstve stratiť spojenca, píše Reuters o Slovensku

Ukrajina môže po Ficovom víťazstve stratiť spojenca, píše Reuters o Slovensku

Foto: TASR/Pavel Neubauer

„Obavy však zmierňuje Ficov pragmatizmus, ktorý preukázal, keď bol premiérom,“ píše agentúra. Pripomína, že Slovensko počas vlád Smeru zaviedlo euro a nepúšťalo sa do sporov s partnermi v EÚ či v NATO.

„Ficova rétorika počas kampane znepokojuje spojencov Slovenska,“ píše agentúra Reuters s odvolaním na štyroch vysokopostavených západných diplomatov. Obávajú sa, že Slovensko po voľbách a víťazstve Smeru prestane podporovať Ukrajinu a stane sa spojencom Viktora Orbána, ktorý udržuje úzke väzby na Moskvu.

„Obavy však zmierňuje Ficov pragmatizmus, ktorý preukázal, keď bol premiérom,“ píše agentúra. Pripomína, že Slovensko počas vlád Smeru zaviedlo euro a nepúšťalo sa do sporov s partnermi v EÚ či v NATO. „Ruské jednotky na hraniciach a zničené vzťahy so spojencami – to je to, čo chcete?“ cituje Reuters jedného z diplomatov. „Alebo sa vráti k tomu, že bude pragmatik, akým bol?“

Ďalší z diplomatov verí, že Fico sa bude zdráhať zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu. Výrobcovia munície sú spolu s opravovňami vojenskej techniky pre našu ekonomiku dôležití.

Ukrajinskí predstavitelia hovoria, že ich znepokojuje možnosť vytvorenia orbánovskej koalície vnútri EÚ. Pripomínajú však, že aj Maďarsko zvyčajne pri dôležitých európskych rozhodnutiach „drží líniu“. Nečakajú preto, že by sa slovenská zahraničná politika pod vedením Smeru dramaticky zmenila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 15:19

Slovenská futbalová reprezentácia zarobila postupom na ME 2024 v Nemecku 9,25 milióna eur. O výške prémií informovala Európska futbalová únia pred dnešným žrebom finálového turnaja. Za víťazstvo v skupinovej fáze si navyše môže každý tím prilepšiť o milión eur, v prípade remízy bude bohatší o 500-tisíc eur. (tasr)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.