Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 18:22

Zelenskyj nebude rečniť pred americkým Kongresom, rozhodol republikán McCarthy

Zelenskyj nebude rečniť pred americkým Kongresom, rozhodol republikán McCarthy

Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident sa s poslancami a so senátormi stretne za zatvorenými dverami.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude rečniť na spoločnom zasadnutí amerického Kongresu. Oznámil to predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy. Namiesto toho prebehlo stretnutie medzi Zelenským a americkými zákonodarcami za zatvorenými dverami. 

Republikán McCarthy zamietol Zelenského žiadosť o vystúpenie v Kongrese. Odôvodnil to tým, že Kongres je momentálne vyťažený vzhľadom na nabitý legislatívny týždeň. Predseda snemovne navyše dodal, že Zelenskyj v Kongrese už vystúpil v decembri minulého roka.

Ukrajinský prezident sa však stretne s poslancami a so senátormi za zatvorenými dverami. Podľa McCarrtyho ide o rovnaký spôsob, akým americkí zákonodarcovia nedávno prijali aj predsedu britskej vlády Rishiho Sunaka či taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú.

Zelenskyj dnes pricestoval do Washingtonu, kde sa chystá rokovať o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. Stretnúť by sa mal aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, lídrami oboch komôr amerického Kongresu a vojenským vedením USA. 

Ide o druhú Zelenského návštevu Washingtonu, odkedy Rusko vlani vo februári zaútočilo na susednú Ukrajinu. Biden sa so Zelenským stretne v Oválnej pracovni Bieleho domu. Nasledovať budú bilaterálne stretnutia, na ktorých sa zúčastní aj viceprezidentka USA Kamala Harrisová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.