Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. september 2023

Ako Kresťania proti nenávisti odmietame politiku nenávisti, klamstva a strachu

Iniciatíva Kresťania proti nenávisti pripomína, že základom kresťanstva je láska, dobrota a solidarita. Je to viera, ktorá učí, ako milovať svojho blížneho ako seba samého a preto sme sa rozhodli postaviť proti každému zneužívaniu tejto viery na podnecovanie nenávisti a rozdelenia.
Ako Kresťania proti nenávisti odmietame politiku nenávisti, klamstva a strachu

Je pred voľbami a keď píšem tento blog, uvedomujem si množstvo textov, ktoré sa tejto téme venujú. Nebojte sa, ja nejdem povzbudzovať k voľbe žiadnej strany či politika. Dovolil som sa k vám ale prihovoriť v mene hodnôt, ktoré spoločne žijeme a vyznávame. Už dlhšie obdobie sa angažujem v iniciatíve Kresťania proti nenávisti. Táto vznikla pred voľbami v roku 2020 ako vyhlásenie kresťanov, ktorí sa vymedzili voči zneužívaniu našej viery extrémistickými prúdmi na Slovensku. Iniciátori vtedy dokopy vyhlásenie, ktoré podpísalo viacero známych kresťanských osobností. Celá aktivita bola formou podpisovej akcie, kde sa ľudia mohli podpisom pridať a vyjadriť tak podporu našej myšlienke.

Ja som sa k tímu iniciatívy pripojil až niekoľko mesiacov na to a spoločne sme ďalej v priebehu posledných troch rokov reagovali na viaceré udalosti v spoločnosti. Asi najviditeľnejšou bola naša aktivita počas sčítania obyvateľstva, kedy sme sa ohradili voči nabádaniu neprihlásiť sa slobodne k svojmu náboženskému presvedčeniu. Sme síce partia ľudí s odlišným politickým presvedčením a máme medzi sebou aj bratov a sestry z iných kresťanských denominácii (hoci prevažná väčšina sme katolíci), to, čo nás najviac spája, je viera v to, že autenticky žité kresťanské hodnoty slúžia spoločnému dobru spoločnosti a nie naopak. V tomto duchu sa iniciatíva vyhraňovala voči zneužívaniu kresťanstva extrémizmom a v tom istom duchu sa zasadzujeme o to, aby nenávisť a kresťanstvo ostali vnímané v našej spoločnosti ako entity v príkrom rozpore.

Teraz pred voľbami sme dali opäť hlavy dokopy a spísali sme nové vyhlásenie, obsahovo odlišné, no vychádzajúce z aktuálnej politickej reality. Okolnosti sa naozaj zmenili, no naše hodnoty ostávajú rovnaké, pričom žiaľ ostávajú v spoločnosti aj veľmi podobné neduhy. Témy kresťanstva a jeho hodnôt sa opäť zneužívajú v politickom boji, hoci sa to deje iným spôsobom, ako pred tromi rokmi. Rétorika nenávisti od politikov, ktorí sa prezentujú ako ochrancovia tradičných hodnôt, mätie veriacich aj hľadajúcich a zakrýva ústredné posolstvá evanjelia pod plášť klamstiev a zmätku. Práve voči tomuto sme sa tentokrát rozhodli razantne vymedziť. Ak vás zaujíma obsah našej výzvy, nájdete ju na stránke https://krestaniaprotinenavisti.sk/. Tentokrát sme celú aktivitu neurobili formou zbierania podpisov, ale chceme zasiahnuť čo najväčšie publikum. Aj preto v prípade, že vás iniciatíva oslovila, budeme vďační za zdieľanie stránky či príspevku na Facebook-u.

Ako som spomínal, naším cieľom určite nie je podporiť konkrétnu politickú stranu alebo hnutie. Chceme zostať najviac apolitickí, ako len vieme. Kedy ale cítime, že nemôžeme mlčať, je vtedy, keď sa stáva naša viera nástrojom politickej manipulácie a boja. Ako kresťania veríme, že Ježiš je Cesta, Pravda a Život, preto touto výzvou odmietame politiku nenávisti, klamstva a strachu.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.