Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 15:27

Azerbajdžan označil prvé rokovanie o integrácii Karabachu za konštruktívne

Azerbajdžan označil prvé rokovanie o integrácii Karabachu za konštruktívne

Rokovanie karabašských Arménov s predstaviteľmi Azerbajdžanu a ruských síl. Foto: TASR/AP

Kancelária azerbajdžanského prezidenta včera informovala, že má pripravený plán integrácie karabašských Arménov do azerbajdžanskej spoločnosti.

Prvé rozhovory medzi arménskymi separatistami a Azerbajdžanom o integrácii odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, ktoré sa konali v azerbajdžanskom meste Jevlach, sa skončili po dvoch hodinách. Azerbajdžan toto rokovanie označil za konštruktívne a informoval, že obe strany sa dohodli na ďalších rokovaniach v blízkej budúcnosti. Baku okrem toho súhlasilo s poskytnutím potravinovej a humanitárnej pomoci pre daný región.

Podľa dostupných správ azerbajdžanskú stranu na stretnutí zastupoval okrem iných Ramin Mammadov, ktorý zodpovedá za kontakty s arménskymi obyvateľmi žijúcimi v Karabachu. V Jevlachu bol prítomný aj zástupca ruského vojenského kontingentu, ktorého príslušníci mali dohliadať na dodržiavanie prímeria uzavretého po vojenskom konflikte v roku 2020.

Rokovanie v Jevlachu sa konalo po dvoch dňoch eskalácie situácie v Náhornom Karabachu. Baku najprv obvinilo Arménsko a separatistov v Karabachu zo zosnovania teroristických útokov. Dôvodom tohto obvinenia bol incident z utorka, keď pod autom azerbajdžanskej agentúry pre výstavbu diaľnic a vojenskej infraštruktúry explodovala mína, ktorá zabila a zranila vojakov azerbajdžanskej armády.

Azerbajdžan krátko nato spustil v Náhornom Karabachu pozemnú „protiteroristickú“ vojenskú operáciu, ktorej cieľom malo byť „nastolenie ústavného poriadku“. Jerevan však deklaroval, že v Karabachu sa nenachádzajú žiadne arménske ozbrojené sily.

Včera popoludní sa zainteresované strany dohodli na prímerí sprostredkovanom ruskými jednotkami. Baku uviedlo, že ciele protiteroristickej operácie boli dosiahnuté a azerbajdžanská suverenita nad sporným regiónom obnovená.

Kancelária azerbajdžanského prezidenta však v ten istý deň informovala, že má pripravený plán sociálno-ekonomickej integrácie karabašských Arménov do azerbajdžanskej spoločnosti. Ich integráciu zároveň Baku označilo za vnútornú záležitosť Azerbajdžanu. 

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev prisľúbil vytvoriť v Karabachu atraktívne podmienky na život. Vyjadril presvedčenie, že miestni Arméni sa dočkajú obratu k lepšiemu, „pretože naším zámerom je budovať spoločný život na základe mieru, vzájomného porozumenia a úcty“. Podľa Alijeva sa „pre obyčajných ľudí žijúcich v Karabachu vytvorila nová historická šanca“, ktorú by si nemali nechať ujsť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 20:14
03. december 2023, 18:49

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

03. december 2023, 18:07

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

03. december 2023, 17:19

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.