Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 14:42

Ukrajina a Poľsko budú v najbližších dňoch rokovať o obilnom spore

Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Vasyl Zvaryč povedal, že nikto na Ukrajine nechce spôsobiť poľským farmárom problémy.

Kyjev oznámil, že v najbližších dňoch bude rokovať s Varšavou o riešení sporu pri vývoze ukrajinského obilia. Obe susedné krajiny znovu zopakovali, že napriek sporu majú blízke vzťahy.

Poľsko mesiac pred parlamentnými voľbami predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia a vzoprelo sa tak rozhodnutiu Európskej komisie. To viedlo k diplomatickej roztržke s Kyjevom počas ruskej agresie.

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj už telefonoval s poľským kolegom Robertom Telusom. „Ministri diskutovali o tejto situácii aj o návrhu Ukrajiny na jej urovnanie a dohodli sa, že nájdu riešenie, ktoré bude zohľadňovať záujmy oboch krajín,“ napísalo ministerstvo.

Ukrajina podala sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti trom susedom, členským štátom Európskej únie – Poľsku, Slovensku a Maďarsku –, za predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia a ďalších agrokomodít. Poľská pravicová vláda má silnú podporu práve v poľnohospodárskych oblastiach a zákaz dovozu ukrajinských agrokomodít prezentuje pred voľbami ako ochranu poľských farmárov.

Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Vasyl Zvaryč povedal, že nikto na Ukrajine nechce spôsobiť poľským farmárom problémy. Zdôraznil dôležitosť mesta Rzeszów na juhovýchode Poľska ako logistického centra pre Ukrajinu. Podľa Zvaryča je ukrajinská strana v neustálom kontakte s poľským ministerstvom zahraničných vecí a že spolupráca sa vyvíja dobre.

Inzercia

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 17:40

O odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka by poslanci mohli hlasovať zajtra o 11.00 h. Termín závisí aj od počtu poslancov prihlásených do rozpravy ústne. Dnešné rokovanie by malo trvať do 19.00 h. (tasr)

28. november 2023, 16:07

Opozícia žiada mimoriadnu schôdzu parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Od šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) očakáva objasnenie avizovaných zámerov v rezorte, ako načrtla podpredsedníčka výboru Tamara Stohlová z PS. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.