Je volebný program o zdravotníctve poctivý?
Stretol som sa názorom, že marketingové strany oligarchov od serióznych, rozoznáte veľmi ľahko.
Všetkých prezradí program zdravotníctva. Hodnotová spoločenská téma kde vidno komu skutočne záleží na ľuďoch a kto sa stará iba o svoj prospech.
S minulosti si pamätáme, že mnohé reformy bola riadená sabotáž.
Ziskové sektory zámerne boli prevedené do rúk súkromnému sektoru, aby išlo zdravotníctvo do krachu a mohlo sa neskôr liberalizovať-privatizovať celé zdravotníctvo.
A zo zdravia sa mohol stať konečne plnohodnotný tovar. A tak rozmýšľam, že ktorá strana má v ponuke takúto reformu zdravotníctva .
Zisk by sa mal podľa môjho názoru vytvárať iba pri nadštandardnom pripoistení.
Samozrejme, že nemám nič proti zisku a súkromnému podnikaniu.
Musí to byť merateľný zisk, no nie zisk za každú cenu, ale preto, aby sme mali merateľnú efektívnosť a racionálnosť konania.
Ruka v ruke s tým ale musí ísť solidarita so slabšími.
Z pohľadu tých, čo ako akciovú spoločnosť vlastnia tento štát zdravotníctvo funguje ako hodinky.
Každý deň, týždeň, mesiac a rok absolútne spoľahlivo generuje zlaté vajíčka majiteľom poisťovní, súkromných zdravotných zariadení, labákov.
To, čo zisky negeneruje je spoľahlivo ponechané verejnému sektoru – starostlivosť o starých, chronicky chorých, zdravotne postihnutých, vidiecku chudobu atď.
Z pohľadu vlastníkov štátu je všetko v najlepšom poriadku. A ľudia vždy znovu zvolia tie isté politické strany, pretože si nezapamätajú nič dlhšie ako dva týždne a vďačne uveria tomu, čo im aj po niekoľky krát znovu nasľubujú. Česť výnimkám.
Veď kto už by nevolil zvýšime dôchodky, dodáme sociálne istoty, podporíme rodiny, zabezpečíme hospodársky rast a podobne.
Kto hlasnejšie a viac sľubuje ide - a hlasnejší je ten, kto má najviac peňazí na zaplatenie masmédií, bilboardov.
Problém je v tom, že mnohí politici manifestujú plané sľuby rýchlych výsledkov. Viem sa zmieriť s tým, že veci môžu trvať dlho a že na nich treba vytrvalo pracovať, ale plané nádeje na rýchle vyriešenie všetkých problémov veci vždy len zhoršia.
Je mi z toho smutno, ale momentálne svetlo na konci tunela nevidím. Ale som rád, že sa niektorí ľudia ešte snažia.
Politikárčenie v slovenskom zdravotníctve sa stalo trvalým základom systémových rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku negatívne ovplyvnia zdravie a život miliónov ľudí.
Osobne som však presvedčený, že z každej krízy, či spoločenskej, medzinárodnej ba dokonca aj rodinnej, alebo každej ľudskej vedie cesta cez rozum a svedomie.
Ak toto bude aplikované v slovenskom zdravotníctve, tak pacient bude v centre záujmu.
Dušan Piršel