Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 08:42

Dolná komora indického parlamentu vyhradila pre ženy tretinu kresiel

Indická prezidentka označila toto opatrenie za najväčšiu transformatívnu revolúciu našich čias v oblasti rodovej spravodlivosti. O túto zmenu sa od roku 1996 neúspešne štyrikrát pokúšali tri vlády.

Dolná komora indického parlamentu (Lók sabha) v stredu schválila vládny návrh zákona, podľa ktorého bude ženám patriť tretina kresiel v dolnej komore parlamentu a v zákonodarných zboroch jednotlivých indických štátov. Má sa tak zabezpečiť spravodlivejšie zastúpenie žien v politike. TASR informuje podľa agentúry AP.

Návrh podporilo 454 poslancov z celého politického spektra a len dvaja hlasovali proti. V priamo volenej Lók sabha (Snemovni ľudu) je v súčasnosti 543 poslancov.

Návrh ešte musí schváliť nepriamo volená horná komora parlamentu - Rada štátov (Rádžja sabha) - a polovica z 28 parlamentov zväzových indických štátov.

Indická prezidentka Droupadi Murmuová označila toto opatrenie za najväčšiu "transformatívnu revolúciu našich čias" v oblasti rodovej spravodlivosti. Podľa ministra vnútra Amita Shaha sa o túto zmenu od roku 1996 neúspešne štyrikrát pokúšali tri vlády.

Opatrenie sa však nebude vzťahovať pre národné voľby v máji 2024, uviedol minister vnútra. Nový zákon bude po schválení platiť až pre celonárodné voľby v roku 2029 po novom sčítaní ľudu a úprave volebných obvodov po budúcoročných voľbách.

Ženy tvoria viac ako 48 percent z viac ako 1,4 miliardy obyvateľov Indie. V indickom parlamente však v súčasnosti majú iba 15 percentné zastúpenie v porovnaní s medzinárodným priemerom 24 percent, uviedol minister práva a spravodlivosti Arjun Ram Meghwal. V parlamentoch indických zväzových štátov patrí ženám len asi 10 percent kresiel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Poslanci pokračujú v diskusii o návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Do diskusie, ktorá sa začala vo štvrtok, je prihlásených ešte zhruba 30 rečníkov písomne, po nich budú mať možnosť poslanci sa hlásiť aj ústne. Opozícia kritizovala počas schôdze koalíciu za to, že naťahuje čas opakovanými vystúpeniami a neumožňuje tak opozícii riadne sa vyjadriť. (tasr)

pred hodinou

Vyšetrovanie covidového manažmentu môže vyzerať iba ako vec politickej pomstychtivosti. Presadzuje ju najmä exotickejšie krídlo SNS a aj premiér Fico je za zhodnotenie toho, „čo tu vláda v roku 2020 až 2021 vystrájala“. Ale prezidentka tiež považuje zámer vlády preveriť manažovanie pandemickej situácie bývalou vládnou koalíciou za legitímny. V skutočnosti sa už reflexia covidového obdobia na rôznych úrovniach deje istý čas a na rôznych miestach. Píše Eva Čobejová.

pred 2 hodinami

Dopravu na Slovensku komplikujú neupravené cesty. Úsek medzi Muráňom a Tisovcom je neprejazdný pre všetku dopravu. V stúpaní na Šturec smerom z Turčianskych Teplíc sa šmýkajú kamióny a úsek je ťažko prejazdný. Neupravené cesty a šmýkajúce sa autá sú aj na Kľaku smerom z Prievidze. Horské priechody Soroška a Donovaly sú uzavreté pre nákladnú dopravu. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel asistenciou k víťazstvu Colorada nad Tampou Bay s Erikom Černákom 4:1. Rovnako si asistenciu pripísal aj obranca Martin Fehérváry, ktorý sa po päťzápasovej absencii spôsobenej zranením vrátil do zostavy Washingtonu, jeho Capitals však prehrali na ľade San Jose 1:2. Calgary s Adamom Ružičkom a Martinom Pospíšilom zdolalo obhajcu titulu Vegas 2:1 po predĺžení. (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: Prevažne zamračené a na mnohých miestach sneženie, v južnej polovici Slovenska lokálne aj dážď. Na juh a východe miestami výdatné sneženie, ojedinele poľadovica a tvorba snehových jazykov. Denná teplota -2 až +5 stupňov. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.