Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 13:59

Maďarsko po mnohých desaťročiach opäť pošle človeka do vesmíru

Maďarský minister zahraničia včera pricestoval do Texasu, aby podpísal zmluvu so spoločnosťou Axiom Space. Astronaut má stráviť tridsať dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Maďarsko po dlhých desaťročiach opäť pošle človeka do vesmíru, informoval z amerického Houstonu Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov.

Szijjártó včera pricestoval do Texasu, aby podpísal zmluvu so spoločnosťou Axiom Space, ktorá úzko spolupracuje s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Šéf maďarskej diplomacie spresnil, že v zmluve zadefinovali obdobie od októbra 2024 do začiatku roku 2025, v rámci ktorého bude môcť maďarský astronaut stráviť tridsať dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Testy maďarského astronauta vo vesmíre podľa Szijjártóa výrazne pomôžu rozvoju high-tech priemyslu v Maďarsku s obzvlášť vysokou pridanou hodnotou, či už v oblasti zdravotníctva, alebo vo vývoji súvisiacom s moderným priemyslom.

Maďarský astronaut bude členom medzinárodného štvorčlenného tímu. V súčasnosti sú do výcviku zaradení štyria maďarskí kandidáti na astronautov, prvú fázu výcviku a testovania začnú v Austine a Houstone tento október.

Prvým maďarským kozmonautom je Bertalan Farkas, ktorý sa v roku 1980 do vesmíru dostal na palube kozmickej lode Sojuz 36 spolu s Valerijom Nikolajevičom Kubasovom. Absolvoval aj pobyt na orbitálnej stanici Saľut 6.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Polícia zasahuje v okrese Dunajská Streda, v odvodňovacom kanáli mali nájsť ženské telo bez známok života. Informuje o tom trnavská polícia na sociálnej sieti. Prípad si už prevzali krajskí kriminalisti. „Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár, ktorý nevylúčil cudzie zavinenie a nariadil vykonať pitvu," približuje polícia. (tasr)

pred hodinou

Na väčšine Slovenska sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Výstrahy druhého stupňa platia pre väčšinu Košického kraja a okres Vranov nad Topľou v Prešovskom kraji. Výstrahy prvého stupňa platia pre Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj a niektoré okresy Trenčianskeho kraja. Na východe treba naďalej počítať so snežením, na horách s vetrom. (shmú, tasr)

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

pred 4 hodinami

Snaha zvýšiť podiel opakovane použiteľných obalov môže viesť k vyššej ekologickej záťaži. Opakovateľne použiteľné obaly musia byť z odolného materiálu, aby viacnásobné použitie zvládli. V prípade ak ide o obaly potravín, tie musia zároveň spĺňať hygienické štandardy. Teda musia sa nielen opätovne zvážať k producentom, ale aj následne čistiť a umývať. To sú náklady na palivá, energie a vodu. Viac v texte Erika Potockého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.