Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 13:00

EÚ dá 140 miliónov eur na pomoc ženám v Afganistane

Pomoc je súčasťou celkového podporného balíka vo výške jednej miliardy eur, ktorý Únia oznámila v auguste 2021.

Európska únia súhlasila s uvoľnením 140 miliónov eur na základné potreby a pomoc na zabezpečenie živobytia v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, poľnohospodárstva a ekonomického posilnenia postavenia žien v Afganistane.

Rozhodnutie uvoľniť peniaze zmrazené od decembra 2022 prichádza po šiestich mesiacoch monitorovania a posudzovania zásady "od žien pre ženy". Táto zásada zabezpečuje, aby boli afganské dievčatá a ženy zapojené do všetkých aspektov poskytovania pomoci. Taliban predtým zakázal ženám pracovať v mimovládnych organizáciách,

Finančné prostriedky EÚ rozpošle prostredníctvom agentúr OSN, Svetovej banky a medzinárodných mimovládnych organizácií pôsobiacich v Afganistane. Únia chce financovať projekty vzdelávania chlapcov aj dievčat či zlepšenia a stimulácie prístupu do školy prostredníctvom potravinovej pomoci. V oblasti zdravia financie EÚ pomôžu v boji proti infekčným chorobám, zaistení pitnej vody, zlepšovaní výživy detí a zvyšovaní potravinovej bezpečnosti a odolnosti domácností.

Suma 140 miliónov eur je súčasťou celkového podporného balíka vo výške jednej miliardy eur, ktorý EÚ oznámila v auguste 2021. Únia z tejto sumy už zmobilizovala 980 miliónov eur – 500 miliónov na základné potreby a živobytie a 480 miliónov na humanitárnu pomoc.

Eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová uviedla, že medzinárodné spoločenstvo za posledných šesť mesiacov našlo spôsob, ako poskytnúť zúfalo potrebnú podporu ženám, dievčatám a ďalším zraniteľným skupinám v Afganistane. "Táto podpora ponúka riešenia na zabezpečenie živobytia pre milióny ľudí a zároveň neznamená uznanie Talibanu ako vládnucej sily," vysvetlila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Lotyšsko ratifikovalo Istanbulský dohovor. Odsúhlasili ho len poslanci stredoľavicovej vlády, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Vláda pridala k dokumentu vysvetľujúcu prílohu, v ktorej zdôrazňuje, že pojem rod uvádzaný v dohovore nevyžaduje zmenu chápania tohto termínu v právnom ani vzdelávacom systéme krajiny. (tasr)

pred 7 hodinami

Vladimir Putin bude mať 14. decembra po ročnej prestávke tradičnú koncoročnú tlačovú konferenciu, na ktorej bude odpovedať na otázky občanov a novinárov. Vlani sa prvýkrát za uplynulých desať rokov nekonala. Predpokladá sa, že Putin sa chcel vyhnúť otázkam novinárov v čase, keď ruská armáda utrpela opakované porážky vo vojne proti Ukrajine. (tasr)

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Novým generálnym riaditeľom Tiposu je Peter Deďo, ktorý je členom predsedníctva SNS. Členmi predstavenstva sa stali Adriana Bujdáková, Richard Messinger a Gabriela Dobrovodská. Predsedom dozornej rady je bývalý futbalista Robert Vittek. (denník n)

pred 9 hodinami

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre nákladné vozidlá. Silné sneženie obmedzuje dohľadnosť na 100 metrov v južnej časti okresu Košice-okolie, na diaľnici D1 Levoča - Košice a v oblasti Lovinobane. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.