Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 11:53

V Iráne schválili sprísnenie trestov za porušenie pravidiel obliekania žien

Iránky od minuloročných masových protestov čoraz viac opovrhujú prísnymi pravidlami obliekania vyžadujúcimi pokrývku hlavy a skromné oblečenie.

Iránski zákonodarcovia schválili návrh zákona sprísňujúci tresty pre ženy za porušovanie prísnych pravidiel obliekania v islamskej republike. Poslanci prijali „návrh zákona o ,podpore kultúry hidžábu a cudnosti‘ na skúšobnú lehotu troch rokov“, uviedla štátna tlačová agentúra IRNA. Ešte ho musí schváliť Rada strážcov, najvyšší orgán pre dohľad nad dodržiavaním iránskej ústavy.

Podľa návrhu zákona hrozí ženám, ktoré „v spolupráci so zahraničnými alebo s nepriateľskými vládami, médiami, skupinami alebo organizáciami“ nebudú nosiť šatku alebo vhodné oblečenie, päť až desať rokov odňatia slobody.

Ženy v Iráne od minuloročných masových protestov čoraz viac opovrhujú prísnymi pravidlami obliekania vyžadujúcimi pokrývku hlavy a skromné oblečenie. Iránom otriasli masové demonštrácie sprevádzané nepokojmi po septembrovej smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej. Zomrela vo väzení po zadržaní teheránskou mravnostnou políciou, pretože údajne porušila pravidlá obliekania pre ženy. Neskoršie zásahy bezpečnostných zložiek proti účastníkom protestov si vyžiadali stovky mŕtvych a tisíce zatknutých.

Iránske úrady a policajné hliadky v posledných mesiacoch zintenzívnili opatrenia proti ženám a podnikom, ktoré nedodržiavajú pravidlá zahaľovania.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.