Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 10:22

Konflikt v Náhornom Karabachu

Operácia sa skončí, ak separatisti zložia zbrane, hovorí prezident Azerbajdžanu

Ilham Alijev povedal, že zástupcovia arménskych obyvateľov žijúcich v oblasti Karabachu niekoľkokrát dostali od Azerbajdžanu pozvanie na dialóg o záležitostiach reintegrácie, ale odmietli ho.

Operácia Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu sa skončí, ak arménski separatisti zložia zbrane, povedal prezident Ilham Alijev v telefonáte s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho ozbrojené sily včera ovládli počas „lokálne sústredených teroristických opatrení“ vyše 60 vojenských pozícií v separatistickom regióne Náhorný Karabach. Podľa separatistov azerbajdžanská armáda na toto územie útočila delostrelectvom, lietadlami a dronmi.

Alijev povedal Blinkenovi, že zástupcovia arménskych obyvateľov žijúcich v oblasti Karabachu dostali od vlády prezidenta Azerbajdžanu niekoľkokrát pozvanie na dialóg o záležitostiach reintegrácie, ale odmietli ho. „Boli však na dialóg pozvaní znovu, keď už pokračovali protiteroristické opatrenia,“ dodal Alijev.

Boje si zatiaľ vyžiadali najmenej 27 ľudských životov vrátane dvoch civilistov, informovali separatisti. Rusko vyhlásilo, že 2000 príslušníkov jeho mierovej misie v Náhornom Karabachu evakuovali civilistov a poskytovali zdravotnú pomoc.

Azerbajdžanský prezident Alijev uviedol, že boli zničené iba „legitímne vojenské ciele“ a civilné obyvateľstvo a infraštruktúra nie sú cieľmi operácie. Blinken včera upozornil, že Spojené štáty sú „hlboko znepokojené“ azerbajdžanskou vojenskou operáciou, a vyzval Azerbajdžan, aby „okamžite tieto akcie zastavil“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.