Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 07:38

Bosnianskeho Moslima odsúdili na 20 rokov za vraždy vojnových zajatcov

K vraždám došlo v decembri 1993 v okolí mesta Vitez v strednej časti Bosny. Išlo o jedno z najhorších vojnových zverstiev, ktorého obeťou boli bosnianski Chorváti.

Sarajevský súd vymeral 20 rokov väzenia bosnianskemu Moslimovi, ktorého uznal za vinného z vraždy chorvátskych zajatcov počas vojny v Bosne z rokov 1992 – 95. Bývalý príslušník bosnianskych síl, 55-ročný Almir Sarajalič bol usvedčený zo zabitia najmenej 12 vojakov chorvátskych jednotiek v Bosne, ktorí sa predtým vzdali a boli odzbrojení.

K vraždám došlo v decembri 1993 v okolí mesta Vitez v strednej časti Bosny. Išlo o jedno z najhorších vojnových zverstiev, ktorého obeťou boli bosnianski Chorváti. Pri meste Vitez bolo vtedy celkovo usmrtených 64 osôb vrátane žien, starých ľudí a zranených vojakov, z ktorých jeden sa nedokázal ani hýbať. Vraždy nasledovali po útoku bosnianskomoslimských síl na tri chorvátske dediny v oblasti.

Almira Sarajaliča odsúdili na 20 rokov väzenia, ale zvyšných sedem obžalovaných súd oslobodil pre nedostatok dôkazov. Medzi oslobodenými je aj bývalý veliteľ brigády, v ktorej slúžil Sarajalič.

K vraždeniu pri Viteze došlo osem mesiacov po tom, ako bosnianski Chorváti zavraždili 116 moslimských civilistov v dedine Ahmiči, ležiacej v tom istom regióne.

Bosnianski Chorváti a Moslimovia počas vojny bojovali prevažne ako spojenci proti Srbom, v istej fáze konfliktu však obrátili zbrane aj voči sebe. Vojna v Bosne si vyžiadala takmer 100-tisíc životov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.