Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 07:05

Poľská polícia zadržala opozičnú poslankyňu, ktorá narušila premiérov prejav

Policajti sa bránia, že najskôr nevedeli o tom, že zadržali poslankyňu chránenú imunitou, hoci svedkovia tvrdia opak.

Poľská polícia nakrátko zadržala opozičnú poslankyňu Kingu Gajewskú, ktorá narušila predvolebný prejav konzervatívneho premiéra Mateusza Morawieckeho. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej tým policajti porušili Gajewskej poslaneckú imunitu.

Polícia sa bráni tvrdením, že najskôr nevedela o tom, že zadržala poslankyňu chránenú imunitou, hoci svedkovia tvrdia opak.

Kinga Gajewská je poslankyňou dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) za opozičnú Občiansku platformu (PO), ktorej lídrom je bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk. Politička za pomoci megafónu prerušila Morawieckeho prejav v Otwocku neďaleko Varšavy. Hovorila pritom fakty o škandále, ktorý vypukol po správach, že poľské úrady udeľovali víza cudzincom z Ázie a Afriky výmenou za úplatky.

Gajewskú následne nakrátko zadržali policajti, čo vyvolalo rozhorčené protesty opozície. Celý incident podľa nej dokazuje zhoršovanie stavu právneho štátu v Poľsku.

„Toto sú bieloruské štandardy. Polícia ju zadržala napriek tomu, že opakovane deklarovala, že je členkou parlamentu,“ komentoval celú udalosť Marcin Kierwinski, generálny tajomník Občianskej koalície, volebnej aliancie, do ktorej sa združili viaceré opozičné strany vrátane PO. Donald Tusk zverejnil video, na ktorom vidno, ako policajti odvádzajú Gajewskú do služobnej dodávky, hoci ich okolostojaci ľudia upozorňujú na to, že je to členka poľského sejmu.

Polícia však tvrdí, že zasahujúci príslušníci o tejto skutočnosti v prvej fáze incidentu nevedeli. „Zdôrazňujeme fakt, že v prípade dnešného zásahu nešlo o zatnutie. Jeho súčasťou bolo odvedenie osoby podozrivej z priestupku do policajného vozidla na účely identifikácie. Tieto úkony boli okamžite ukončené po tom, ako došlo k predloženiu preukazu totožnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení polície.

Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) má podľa prieskumov najväčšiu šancu na víťazstvo v parlamentných voľbách, ktoré sa v Poľsku budú konať 15. októbra. Nie je však jasné, či sa jej v takomto prípade podarí zaistiť si aj väčšinu kresiel v parlamente.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Koalícia sa dohodla na zmene zákona vo veci Úradu na ochranu oznamovateľov. Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Pre médiá to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.