Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2016

Exhortácia Amoris laetitia o láske v rodine vychádza v slovenčine 

Iba mesiac po zverejnení novej posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža Františka s názvom Amoris laetitia – Radosť lásky vychádza tento dokument venovaný rodine a manželstvu v slovenčine. 

Pápež napísal exhortáciu v priebehu štyroch mesiacov po skončení biskupskej synody o rodine a venuje sa v nej stavu súčasnej rodiny a manželského života, pričom poukazuje na krásu vzájomného manželského spolužitia i jeho hodnoty, no nevyhýba sa ani ťažkostiam, ktoré sa týkajú súčasnej rodiny. Upozorňuje pritom, že rodinné krízy tu vždy boli, veď samotná „Biblia je plná rodín, generácií, príbehov o láske aj o rodinných krízach hneď od prvej strany“ (AL 8). Zdôrazňuje, aké dôležité je preto rodine „pomôcť odhaliť, že prekonaná kríza nevedie k menej
intenzívnemu vzťahu, ale k vylepšeniu, usadeniu a dozretiu vína jednoty“ (AL 232).

Mimoriadnu pozornosť upriamuje pápež František na odlúčených či rozvedených manželov, pri ktorých je nutné individuálne posudzovanie od prípadu k prípadu, ako na to upozornila aj synoda o rodine: „Osobitné rozlišovanie je nenahraditeľné pre pastoračné sprevádzanie odlúčených, rozvedených, opustených. Treba predovšetkým prijať a prejaviť pochopenie pre utrpenie ľudí, ktorí nespravodlivo podstúpili odlúčenie, rozvod, zostali opustení – alebo pre týranie zo strany manželského partnera boli nútení prerušiť spolužitie,“ (AL 242) opakuje pápež František v exhortácii slová synodálnych otcov 

Text dokumentu svedčí o tom, že pápež sa nevzdáva komplexného a milosrdného prístupu k riešeniu rodinných problémov. Zároveň naznačuje, že Vatikán chce skoncovať s dlhodobou tradíciou publikovať cirkevné dokumenty, ktorých reč je zastaraná, ťažkopádna a komplikovaná, pretože text exhortácie je preniknutý hlbokým humanizmom a podľa doterajších hodnotení svedčí o tom, že pápež v nej „hovorí s ľuďmi, a nie o ľuďoch“.

Exhortáciu Amoris laetitia predstavili novinárom v Tlačovom stredisku Svätej stolice 8. apríla. Zaiste nie je  náhoda, že dokument uviedol okrem generálneho sekretára Synody biskupov kardinála Lorenza Baldisseriho a talianskych manželov De Simone Mianovcov aj viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn OP, ktorý vyrastal ako syn rozvedených rodičov. Zdôraznil, že niečo sa musí zmeniť na tom, akou rečou Cirkev hovorí o súkromnom živote ľudí, lebo „spôsob, akým sme predstavovali svoju vieru, ako sme sa správali k iným, tiež prispel ku kríze rodín“.

Dokument bol na verejnosti prijatý veľmi pozitívne. Nemecký vatikanista Bernd Hagenkord poukazuje na mimoriadne ľudský štýl textu. Pápež František neprišiel s teologickou analýzou problému, ale vychádza z praxe. Nemecký teológ Wolfgang Beinert zdôrazňuje, že už aj v názve exhortácie sa uvádza jednoduché slovo amore, a nie slovo caritas zahrňujúce kresťanské čnosti. V niektorých kapitolách pápež vystupuje ako manželský poradca. S istotou však možno potvrdiť, že rozpoznal znamenia čias a chce, aby sme  na ne našli milosrdnú odpoveď. 

Exhortácia Amoris laetitia pozostáva z deviatich kapitol a uzatvára ju modlitba k Svätej rodine. Dokument uvádza 391 poznámok pod čiarou, z toho 52 citácií pochádza z dokumentu mimoriadnej biskupskej synody z roku 2014 (Relatio Synodi) a 84 citátov odkazuje na záverečný dokument synody biskupov (Relatio finalis), ktorá sa konala vlani. Týchto 136 odkazov jasne svedčí o tom, akú dôležitosť prikladá Svätý Otec práci synody. V ďalších odkazoch sa opiera o učenie cirkevných otcov, ako je sv. Dominik, sv. Ignác z Loyoly, sv. Róbert Bellarmín či svätcov, napríklad Leva Veľkého, Augustína alebo Jána z Kríža. Medzi novodobými osobnosťami možno nájsť mená ako Joseph Pieper, Antonin Sertillanges, Gabriel Marcel, Erich Fromm, sv. Terézia z Lisieux, Dietrich von Bonhoeffer, Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Mario Benedetti, Martin Luther King. Z diel svojich predchodcov pápež František cituje napríklad: Casti connubii pápeža Pia XI.; Mystici Corporis Christi pápeža Pia XII.; Humanae vitae Pavla VI.; Katechézy o ľudskej láske a Familiaris consortio Jána Pavla II.; Deus caritas est Benedikta XVI., ďalej samozrejme Druhý vatikánsky koncil, Katechizmus Katolíckej cirkvi. Z textov samotného pápeža Františka nájdeme v novej exhortácii 16 citácií a 1 odkaz z Evangelii gaudium. Suverénne však vedú úryvky z Katechéz o rodine pápeža Františka prednesené počas generálnych audiencií, tieto sa citujú celkovo 50-krát. Napokon sú 12-krát citované iné dokumenty Svätej stolice a 10-krát dokumenty niektorých biskupských konferencií.

Inzercia

Odporúčame

Harabin požiadal premiéra, aby navrhol odvolanie Kaliňáka

Harabin požiadal premiéra, aby navrhol odvolanie Kaliňáka

Odvolanie Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra - s takýmto podnetom sa na predsedu vlády Roberta Fica obrátil sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Reagoval na fakt, že mu ministerstvo vnútra odmietlo prideliť policajnú ochranu, o ktorú požiadal po tom, ako na neho v pojednávacej miestnosti takmer spadol kryt z lampy.

Prezident: Spôsob, akým úradníci odobrali sedemročného chlapca, je neprípustný

Prezident: Spôsob, akým úradníci odobrali sedemročného chlapca, je neprípustný

Spôsob, akým úradníci odobrali sedemročného Marca zo Základnej školy v obci Brehy, považuje prezident SR Andrej Kiska za neprípustný. "Hoci som na výjazde, mal som niekoľko telefonátov a píšu mi aj občania. Sám som sa aktívne pýtal, ako to je. Spôsob, akým to prebehlo, je neprípustný," podotkol prezident počas dnešnej návštevy stredného Slovenska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.