Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 21:37

Irán chce sprostredkovať riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu

Vzťahy medzi Azerbajdžanom a Iránom sú podľa agentúry tradične komplikované.

Irán v utorok navrhol, že sprostredkuje riešenie vojenského konfliktu medzi Azerbajdžanom a Arménskom v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach. Teherán zároveň vyzval na dodržiavanie dohody o prímerí medzi oboma krajinami. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Iránsky minister obrany Mohammad Rezá Aštíaní pred časom varoval pred možnou vojnou v Náhornom Karabachu, pripomína DPA. Irán má s oboma krajinami spoločnú svoju severnú hranicu.

Vzťahy medzi Azerbajdžanom a Iránom sú podľa agentúry tradične komplikované. Teherán opakovane obviňoval Baku zo spolupráce so Západom a úhlavným nepriateľom Iránu Izraelom. Aj napriek tomu však Azerbajdžan a Irán nedávno podpísali dohodu o obrannej a vojenskej spolupráci.

Irán, podobne ako Rusko, zachováva s prevažne kresťanským Arménskom dobré vzťahy, píše DPA.

Azerbajdžan v utorok v Náhornom Karabachu spustil pozemnú vojenskú „protiteroristickú“ operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je „obnovenie ústavného poriadku“. Podľa najnovšej bilancie arménskych separatistov zahynulo v dôsledku tejto operácie už najmenej 25 ľudí vrátane dvoch civilistov.

Arménski separatisti následne vyzvali Baku na rokovania. Azerbajdžan však mierové rozhovory podmienil ich kapituláciou a rozpustením separatistickej vlády.

Obe krajiny sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne podpísal Ruskom sprostredkované prímerie s Arménskom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Novozvolení poslanci za SNS hovoria, ktoré ministerstvá by mali dostať národniari a čo ďalšie by si za účasť vo vláde so Smerom a s Hlasom vypýtali. Štefan Kuffa tvrdí, že vstup do koalície podmienia v SNS hodnotovými požiadavkami. „Pôjdeme len do takej koalície, ktorá zvýši ochranu nielen nenarodeného života, ale aj života nevyliečiteľne chorých, u ktorých odmietame eutanáziu,“ hovorí. Pre Kuffu aj Rudolfa Huliaka je tiež kľúčové získať pre SNS ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia.

pred 2 hodinami

Futbalové majstrovstvá sveta v roku 2030 sa budú hrať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch. FIFA dospela k dohode, že šampionát budú hostiť spoločne Maroko, Španielsko a Portugalsko, no úvodné tri zápasy sa odohrajú v Uruguaji, Argentíne a Paraguaji. Otvárací zápas by sa mal hrať v Montevideu, ktoré v roku 1930 hostilo premiérový svetový šampionát. (tasr)

pred 4 hodinami

Noví poslanci si v pondelok v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí v Bratislave prevezmú osvedčenia o zvolení. Parlament sa v novom zložení zíde podľa ústavy najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu zvolá prezidentka. Ak by tak neurobila, poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb. (tasr)

pred 4 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci série povolebných rokovaní stretne v pondelok so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Hlava štátu už včera avizovala, že sa vo štvrtok stretne s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom a v pondelok s predsedom SNS Andrejom Dankom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.