Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 16:57

K Taiwanu sa opäť priblížili desiatky čínskych bojových lietadiel

Približne polovica z 55 detegovaných lietadiel prekročila takzvanú stredovú líniu v Taiwanskom prielive a prenikla do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany.

Čína vyslala k Taiwanu v priebehu uplynulých 24 hodín desiatky bojových lietadiel a niekoľko vojenských plavidiel. Oznámilo to taiwanské ministerstvo obrany, ktoré zároveň vyzvalo Peking, aby upustil od takýchto provokácií zvyšujúcich napätie v oblasti.

Podľa ministerstva bolo od včerajšieho do dnešného rána v okolí Taiwanu zaregistrovaných 55 čínskych lietadiel a sedem vojenských plavidiel. Počas predchádzajúcich 24 hodín okolo Taiwanu preletelo až 103 vojenských lietadiel, čo bol nezvyčajne vysoký počet. Približne polovica z 55 detegovaných lietadiel prekročila takzvanú stredovú líniu v Taiwanskom prielive a prenikla do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyslanie lietadiel nekomentovalo. Jeho hovorkyňa však zopakovala postoj Číny, podľa ktorého je Taiwan súčasťou čínskeho územia a „žiadna takzvaná stredová línia neexistuje“. Čína si dlhodobo jednostranne nárokuje územie Taiwanu a vyhráža sa, že sa ho v krajnom prípade zmocní aj silou.

Taiwan v uplynulých dňoch zaznamenal výrazné zvýšenie narušení svojho vzdušného priestoru zo strany Číny. Peking minulý týždeň vyhlásil, že jeho armáda je v stave vysokej pohotovosti po tom, ako cez Taiwanský prieliv preplávali dve lode zo Spojených štátov a Kanady.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.