Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 16:36

Konflikt v Náhornom Karabachu

Arménsky premiér Pašinjan odsúdil výzvy na prevrat, apeluje na zachovanie pokoja

Pred vládnymi úradmi v Jerevane sa zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí podľa Pašinjana chcú, aby sa Arménsko zapojilo do najnovších bojov s Azerbajdžanom.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan upozornil, že mnoho "vnútorných a vonkajších síl" sa chce zapojiť do bojov s Azerbajdžanom. Kritizoval tiež, že v čase vyostrenej situácie okolo Náhorného Karabachu sa v samotnom Arménsku ozývajú hlasy volajúce po prevrate.

Pašinjan to vyhlásil po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu, zvolanej krátko po tom, ako Azerbajdžan spustil pozemnú vojenskú operáciu v Náhornom Karabachu. Medzičasom sa pred vládnymi úradmi v Jerevane zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí podľa Pašinjana chcú, aby sa Arménsko zapojilo do najnovších bojov s Azerbajdžanom.

Okrem toho podľa Pašinjana "z rôznych miest už prichádzajú výzvy na uskutočnenie prevratu v Arménsku". Pašinjan však v televíznom prejave zdôraznil, že neslobodno "dovoliť určitým ľuďom, určitým silám, aby zasadili úder arménskemu štátu". Treba sa podľa neho vyvarovať unáhleného konania. Apeloval na občanov, aby nepodľahli provokáciám a zachovali pokoj. "Je dôležité, aby štátny systém fungoval, aby tu bola stabilita," zdôraznil arménsky premiér.

Azerbajdžanská armáda dnes oznámila začiatok vojenskej operácie v neuznanej republike Náhorný Karabach. Deklarovaným cieľom je "obnovenie ústavného poriadku".

Baku pred tým obvinilo Arménsko a Karabach zo zosnovania teroristických útokov. Dôvodom tohto obvinenia bol incident, keď pod autom azerbajdžanskej agentúry pre výstavbu diaľnic a vojenskej infraštruktúry explodovala mína. Baku tvrdí, že v dôsledku toho došlo prišlo v radoch azerbajdžanskej armády k stratám na životoch a zraneným.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.