Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 16:08

Americký novinár Gershkovich zostane v ruskej väzbe do 30. novembra

Súd v Moskve predĺžil Gershkovichovi väzbu už dvakrát – v máji a v auguste –, zakaždým o tri mesiace.

Moskovský súd zamietol odvolanie amerického novinára Evana Gershkovicha z denníka Wall Street Journal (WSJ). Novinár tak zostane vo väzbe až do 30. novembra v súlade s pôvodným rozhodnutím súdu. Informuje o tom stanica CNN s odvolaním sa na ruské médiá.

Súd v Moskve predĺžil Gershkovichovi väzbu už dvakrát – v máji a v auguste –, zakaždým o tri mesiace. Novinár sa v tejto veci prvýkrát odvolal v máji, súd mu však vtedy odvolanie taktiež zamietol.

V súvislosti s dnešným verdiktom moskovského súdu veľvyslankyňa USA v Rusku Lynne Tracyová, ktorá bola na pojednávaní prítomná, uviedla, že Gershkovich „si uvedomuje závažnosť situácie, zostáva však pozoruhodne silný“.

„Evan vždy rád diskutuje o aktuálnom dianí,“ povedala veľvyslankyňa s tým, že vedel aj o tom, ako jeho rodičia minulý týždeň požiadali OSN, aby jeho záležitosť riešila na Valnom zhromaždení. Veľvyslankyňa v tejto súvislosti zdôraznila, že obvinenia proti Gershkovichovi sú nepodložené.

Tohto 31-ročného novinára zatkli koncom marca v Jekaterinburgu a neskôr ho obvinili zo špionáže. Gershkovich a WSJ obvinenia odmietli a americké úrady jeho zadržanie označili za nezákonné. Rusko neposkytlo dostatočné dôkazy na potvrdenie obvinení, píše agentúra AP. Novinár môže v prípade odsúdenia skončiť v ruskom väzení až na 20 rokov.

Gershkovich je prvým americkým novinárom zatknutým a obvineným zo špionáže v Rusku od konca studenej vojny. Došlo k tomu po výraznom zhoršení rusko-amerických vzťahov súvisiacom s konfliktom na Ukrajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.