Zamestnanci popradského letiska vstúpia do štrajkovej pohotovosti
Nie sme spokojní s tým, ako sa pristupuje k letisku, hlavne zo strany akcionárov," povedal šéf odborárov Michal Pavela.
Väčšina zamestnancov popradského letiska vstúpi zajtra do štrajkovej pohotovosti. Uviedol to po stretnutí s ministrom dopravy Pavlom Lančaričom šéf tamojších odborov Michal Pavela. Zdôvodnil to tým, že minister ich na stretnutí nepresvedčil a naďalej majú pochybnosti o ďalšom fungovaní letiska. Lančarič reagoval, že ich obavy sú absolútne neopodstatnené.
"Na základe odpovedí, ktoré nám poslal majoritný akcionár, a minoritní akcionári nám odpovede vôbec nedali, vstupujeme do štrajkovej pohotovosti. Bude trvať minimálne do mimoriadneho valného zhromaždenia 29. septembra," povedal Pavela. "Nesúhlasíme s termínom, na kedy je zvolané, ani s nominantom, ktorý bol vybraný do predstavenstva našej spoločnosti. Nie sme spokojní s tým, ako sa pristupuje k letisku, hlavne zo strany akcionárov," dodal. Prevádzka letiska bude zachovaná aj naďalej.
Lančarič ubezpečil, nie sú žiadne zámery ani plány meniť charakter letiska. Okrem zamestnancov rokoval aj s ostatnými akcionármi. "Čo sa týka výmeny výkonného riaditeľa, to môže urobiť len valné zhromaždenie, ale pokiaľ viem, takáto dohoda medzi akcionármi ešte nenastala," dodal.
Výber nového člena predstavenstva, ktorý kritizujú zamestnanci, považuje za správny. Nie je podľa neho kritériom, či pracoval v letectve, dôležité je, že má skúsenosti s riadením veľkej korporácie. "Toto letisko nemá problém s prevádzkou, bezpečnosťou alebo letectvom, má problém obchodný, generuje málo peňazí na to, koľko potrebuje. Potrebujeme človeka, ktorý pomôže pozdvihnúť túto obchodnú spoločnosť," skonštatoval minister.
Vedenie letiska pritom deklarovalo, že oproti minulému roku stúpol počet leteckých pohybov o 65 percent. V auguste mali v Poprade 1800 letov a hospodárske výsledky vzrástli o 25 percent. Len nedávno ohlásili aj prevádzkovanie novej pravidelnej linky a v lete dosiahli rekordné počty pohybov.
"Letisko by určite mohlo fungovať aj lepšie. Nie je však jediná spoločnosť v rezorte, ktorá nefunguje ideálne," zdôraznil Lančarič. Deklaroval, že netuší, odkiaľ prišli informácie v súvislosti so zmenou charakteru letiska. V regióne má podľa neho svoje opodstatnenie, podobne ako iné podniky si však musí na svoju činnosť zarobiť samo.
Lucia Blašková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Vysoké Tatry v súvislosti s neistou situáciou zdôraznila, že popradské letisko je z pohľadu rozvoja turizmu nevyhnutným partnerom. "Letecké linky prinášajú benefit Tatrám, ale aj širokému okoliu, prilietajú tam aj turisti smerujúci na Liptov, do Slovenského raja, Pienin a celého Prešovského kraja," povedala.
V spolupráci s partnermi intenzívne pracujú na rozvoji ďalších projektov a leteckých spojení, najmä so vzdialenejšími krajinami Európy. Medzinárodné letecké spojenia prinášajú destinácii podľa Blaškovej oveľa vyšší kredit a krátka vzdialenosť do jednotlivých destinácií je konkurenčnou výhodou. Zrušenie liniek by podľa nej pre región znamenalo krok späť, reputačné riziko a obmedzenie rozvoja.
Dnes treba vedieť
V novom americkom balíku pomoci pre Ukrajinu nebudú strely dlhého doletu ATACMS
USA však Ukrajine dodajú ďalšie zbrane pred prichádzajúcou zimou.
Predvolebná debata na Joj
Pellegrini avizoval reformu prokuratúry. Špeciálnu vidí iba ako odnož generálnej
Šéf Hlasu zároveň povedal, že členovia jeho strany pôjdu „v jednom šíku“ aj pri prípadných rokovaniach s inými stranami ako je Smer.
Súdna rada zvolila tretieho kandidáta na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva
Prvých dvoch kandidátov zvolili už 19. septembra. Súdna rada sa však musela vyrovnať ešte s jedným miestom kandidáta na sudcu ESĽP, ktoré napriek voľbe ostalo neobsadené.
Spor medzi Varšavou a Kyjevom
Poľsko nepozastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, objasnila vláda
„Myslím si, že pán premiér chcel povedať, že nebudeme Ukrajine dodávať nové zbrane, ktoré v súčasnosti kupujeme, aby sme zmodernizovali poľskú armádu,“ povedal prezident Duda.
Súhrn udalostí vo štvrtok 21. septembra:
- Smer podľa prieskumu Ipsosu vedie, Sme rodina je mimo parlamentu.
- SaS vyzvala malé strany na odstúpenie z volieb, Demokrati to odmietli.
- Skoro polovica úloh z literatúry na prijímačkách nebola podľa inšpekcie v poriadku.
- Ukrajina sa so Slovenskom dohodla na licenciách na dovoz obilia, žalobu zastaví.
- Úvodné rokovanie o integrácii Karabachu bolo konštruktívne, hovorí Azerbajdžan.
- Fidesz v parlamente nepodporí vstup Švédska do NATO.
- Prvá loď s ukrajinským obilím prelomila ruskú blokádu.
- India prestala vydávať víza Kanaďanom.
Nemeckí voliči sa posúvajú silne doprava, zistila štúdia
Autori štúdie identifikovali extrémne pravicové postoje naprieč politickým spektrom, nielen medzi prívržencami krajne pravicových politikov.
Tretia Eddyho rada patrí voličom: „Za žiadnych okolností nehlasujte za HCP politikov, aj keby sa vám zdalo, že na to máte tie najlepšie dôvody. Urobia všetko pre to, aby zničili demokraciu a vládu práva – urobia všetko pre to, aby zničili kohokoľvek a čokoľvek, čo im bude stáť v ceste.“ Jozef Majchrák píše o psychopatoch v politike.
Ukrajina môže po Ficovom víťazstve stratiť spojenca, píše Reuters o Slovensku
„Obavy však zmierňuje Ficov pragmatizmus, ktorý preukázal, keď bol premiérom,“ píše agentúra. Pripomína, že Slovensko počas vlád Smeru zaviedlo euro a nepúšťalo sa do sporov s partnermi v EÚ či v NATO.
Nemeckú klimatickú aktivistku odsúdili na osem mesiacov väzenia
Prípad sa dostal na trestný súd po tom, ako sa aktivistka odvolala. Počas výpovede však vyhlásila, že na protestoch sa bude zúčastňovať aj naďalej.
Poľská vláda bodla Ukrajine nôž do chrbta, hovorí Donald Tusk
Bývalý predseda Európskej rady na adresu poľskej vlády vyhlásil, že Ukrajine „odovzdala takmer všetky zbrane použiteľné na fronte a nakoniec túto investíciu do poľsko-ukrajinských vzťahov zničí“.