Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2016

Gerst je prvý nemecký astronaut, ktorý bude veliť ISS

Astronaut Alexander Gerst sa stane prvým nemeckým občanom, ktorý bude viesť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Povedal to dnes v interview pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

 Gerst, ktorý strávil na ISS šesť mesiacov v roku 2014, oznámil svoju novú funkciu veliteľa ISS počas návštevy kancelárky Angely Merkelovej v sídle Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v Kolíne nad Rýnom. Dodal, že jeho druhá vesmírna misia sa uskutoční od mája do novembra 2018.
      

Nemecký astronaut oznámil novinku po tom, ako viedol rozhovory s Merkelovou a ďalšími predstaviteľmi, vrátane šéfa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johanna-Dietricha Wörnera.
      

Merkelovej ukázali pri prehliadke aj vlastné výcvikové zariadenie ESA pre astronautov, takzvané Európske centrum pre výcvik astronautov (EAC). Nachádza sa v kolínskych priestoroch DLR.
      

Kancelárka si takisto prezrela kontrolné stredisko pre tzv. pristávacie teleso Philae, ktoré sprevádzalo sondu Rosetta až dovtedy, kým nepristála na kométe 67/P Čurjumov-Gerasimenko - čo sa udialo vyše desať rokov po štarte zo Zeme. Úlohou sondy je skúmať spomínanú kométu.

Inzercia

Odporúčame