Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2016

Európska komisia varovala Poľsko pred ohrozovaním vlády zákona

Európska komisia (EK) je presvedčená, že vláda zákona je v Poľsku ohrozená, a plánuje na budúci týždeň konať, ak Varšava svojimi krokmi nerozptýli jej obavy. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Komisia vedie s Varšavou neformálne rozhovory už od vlaňajšieho novembra práve pre obavy, že vláda v Poľsku nerešpektuje rozhodnutia tamojšieho ústavného súdu a ani spôsob, akým majú byť do tohto orgánu vymenovaní sudcovia.
      

Komisia ako výkonný orgán Európskej únie dnes oznámila, že ak "budú (poľskému ústavnému) súdu brániť dôkladne zabezpečovať ústavnosť zákonov, nemôže sa uskutočňovať účinná kontrola toho, či sú legislatívne akty v súlade so základnými právami".
      

Varšava do pondelka 16. mája na výzvy EK nereagovala. Ak však naďalej nebude uspokojivo reagovať, komisia môže začať konať na základe "rámca na riešenie systémových ohrození právneho štátu", ktorý je zameraný na ochranu hodnôt EÚ.
      

Situácia môže vyústiť až do toho, že Poľsko stratí hlasovacie práva v EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Kohlová s Hagarom v Duisburgu do finále na 200 m

Kohlová s Hagarom v Duisburgu do finále na 200 m

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Martina Kohlová sa na dodatkovej európskej olympijskej kvalifikácii v Duisburgu prebojovala priamo do finále aj v K1 na 200 m. Zverenka trénera Filipa Petrlu vyhrala druhú rozjazdu pred Švédkou Linneou Stensilsovou.