Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 07:08

India odmietla obvinenie Kanady, že sa podieľala na vražde sikhského aktivistu

Kanadský premiér Justin Trudeau na mimoriadnej schôdzi parlamentu povedal, že Ottawa má od tajných služieb dôveryhodné dôkazy.

Indické ministerstvo zahraničných vecí v utorok odmietlo "absurdné a motivované" obvinenie kanadského premiéra Justina Trudeaua o možnej účasti indickej vlády na vražde sikhského aktivistu v Kanade. TASR prevzala správu z agentúr AP a AFP.

Kanadský premiér Justin Trudeau na mimoriadnej schôdzi parlamentu v pondelok povedal, že Ottawa má od tajných služieb dôveryhodné dôkazy, podľa ktorých sa mali indickí agenti podieľať na zabití sikhského aktivistu, kanadského občana, Hardeepa Singha Nijjara. K vražde došlo 18. júna v provincii Britská Kolumbia.

Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová následne oznámila, že vláda v tejto veci podnikla okamžité kroky a vyhostila vysokopostaveného indického diplomata. Priblížila, že ide o šéfa indickej spravodajskej služby v Kanade.

"Sme demokratický štát so silným záväzkom dodržiavať zásady právneho štátu," uviedol indický rezort diplomacie vo vyhlásení. Dodal, že Trudeau o podobnom obvinení povedal aj indickému premiérovi Naréndrovi Módímu, no bolo "úplne odmietnuté".

Snahou takýchto podľa Naí Dillí nepodložených obvinení je "presunúť pozornosť od chalistánských teroristov a extrémistov, ktorým bol v Kanade poskytnutý úkryt a naďalej ohrozujú suverenitu a územnú celistvosť Indie", píše sa vo vyhlásení.

Nijjar, ktorého India v minulosti vyhlásila za hľadaného teroristu, bol zastrelený pred sikhským chrámom v kanadskom meste Surrey. Počas svojho života podporoval vytvorenie nezávislého štátu Chálistán pre náboženskú menšinu sikhov. India obvinila Nijjara z páchania teroristických útokov v Indii, aktivista to popieral.                

V Kanade žije najväčšia komunita sikhov mimo indického štátu Pandžáb, pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 2 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.