Pápež prijal nového ruského veľvyslanca, hovorili o mieri na Ukrajine
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň naznačil, že pápežov osobitný vyslanec by mohol opäť navštíviť Moskvu.
Pápež František prijal nového ruského veľvyslanca pri Svätej stolici Ivana Soltanovského. Okrem iného diskutovali o pontifikových snahách dosiahnuť mier na Ukrajine.
Soltanovskij, ktorý je dlhoročným diplomatom, pre ruskú štátnu agentúru TASS povedal, že s pápežom sa "rozprávali o misii pápežovho mierového vyslanca na Ukrajine kardinála Mattea Zuppiho a dohodli sa na úprimnom a otvorenom dialógu postavenom na vzájomnom rešpekte".
Pápež začiatkom roka Zuppiho poveril, aby viedol mierovú misiu s cieľom pokúsiť sa zastaviť rusko-ukrajinskú vojnu. Odvtedy navštívil Moskvu, Kyjev či Peking. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň podľa TASS naznačil, že osobitný vyslanec by mohol Moskvu opäť navštíviť.
Pápež František volá po mieri na Ukrajine pravidelne. Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 čelil kritike za to, že neoznačil Moskvu za agresora. Deň po začatí invázie však uskutočnil nezvyčajný krok – navštívil ruské veľvyslanectvo pri Svätej stolici, aby "vyjadril svoje znepokojenie nad vojnou".
Dnes treba vedieť
Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)
Arménsko
Hranice z Náhorného Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov
Podľa oficiálnych, no neoveriteľných informácií v odštiepeneckom regióne žilo do eskalácie 120 000 etnických Arménov.
Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz. (tasr)
Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. (tasr)
Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)
Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)
Pozrite si zostrih z debaty denníka Postoj v Teatro Colorato. O voľbách hovoria s Martinom Hanusom a Jozefom Majchrákom šéf Focusu Martin Slosiarik a neskôr Marek Vagovič, Martin Leidenfrost a Lukáš Krivošík.
Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby. V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.
Čo pre vás pripravuje Postoj počas volebného víkendu:
-
náš tím reportérov bude večer prinášať informácie a postrehy priamo z volebných štábov;
-
na našej stránke nájdete zverejnené exit polly aj aktualizované výsledky volieb;
-
chystáme pre vás aj špeciálne volebné štúdio, kde budú naši komentátori analyzovať dianie;
-
od nedele budeme prinášať komentáre, analýzy a všetky podstatné informácie o voľbách a možných scenároch vývoja.
-
všetko dôležité sa dozviete aj v našom špeciálnom newslettri Volebný Postoj. Odoberať ho môžete tu.
Voliči sa môžu počas dňa obrátiť na infolinku ministerstva vnútra 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Môžu na ňu volať až do uzatvorenia volebných miestností.