Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 19:30

Peking si pre výrok šéfky nemeckej diplomacie predvolal veľvyslankyňu

Baerbocková komentovala vojnu rozpútanú Ruskom voči Ukrajine. Položila si rečnícku otázku: „Ak by Putin túto vojnu vyhral, aké by to bolo posolstvo pre ďalších diktátorov sveta – ako čínsky prezident Si?“

Čína si včera predvolala nemeckú veľvyslankyňu v Pekingu. Príčinou bol výrok šéfky nemeckej diplomacie Annaleny Baerbockovej, ktorá 14. septembra v rozhovore pre americkú televíziu Fox News označila čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora. Podľa správy agentúry DPA Čína Baerbockovú ostro odsúdila a jej slová označila za "politickú provokáciu".

Baerbocková pre Fox News komentovala vojnu rozpútanú Ruskom voči Ukrajine a hovorila aj o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V rozhovore pritom položila rečnícku otázku: "Ak by Putin túto vojnu vyhral, aké by to bolo posolstvo pre ďalších diktátorov sveta – ako čínsky prezident Si?" Podľa slov Baerbockovej to je dôvod, prečo "musí Ukrajina túto vojnu vyhrať. Sloboda a demokracia musia zvíťaziť".

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí dnes reagovala, že tieto vyjadrenia nemeckej ministerky sú "mimoriadne absurdné", vážne zasahujú do politickej dôstojnosti Číny a sú otvorenou politickou provokáciou. Dodala, že Čína prostredníctvom diplomatických kanálov kontaktovala Nemecko a vyzvala ho, aby túto záležitosť riešilo. Baerbocková v reakcii na kritiku zo strany Pekingu uviedla, že to "vzala na vedomie".

Hovorca nemeckej spolkovej vlády odmietol uviesť, aký je názor spolkového kancelára Olafa Scholza na tieto výroky. Dodal však, že je jasné, "že v Číne vládne komunistický režim jednej strany a je tiež jasné, že to nezodpovedá našej predstave o demokracii".

Diplomatické vzťahy medzi Čínou a Nemeckom sú napäté. Nemecko v lete tohto roku zverejnilo svoj vôbec prvý strategický dokument o Číne, ktorý vznikol po mesiacoch rokovaní vládnej koalície o vzťahoch s touto krajinou.

Stratégia vyzýva na zníženie závislosti Nemecka od Číny, no zároveň uvádza, že sa nechce oddeliť od druhej najväčšej ekonomiky sveta. Čína je podľa dokumentu mimoriadne dôležitým obchodným partnerom pre nemeckú ekonomiku orientovanú na export.

Čína dokument nemeckej vlády o stratégii vo vzťahoch k nej kritizovala a označila ho za "kontraproduktívny" a vedúci k prehĺbeniu rozdelenia sveta. Podľa ministerky Baerbockovej však nová stratégia ukazuje, že Nemecko je "realistické, a nie naivné".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.