Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 18:34

Taliansko sprísňuje zákony proti nelegálnym migrantom

Taliansko sprísňuje zákony proti nelegálnym migrantom

Migranti na Lampeduse. Foto: TASR/AP

O sprísnení imigračnej legislatívy rozhodla talianska vláda v čase, keď stredomorský ostrov Lampedusa opäť zažíva nápor tisícov migrantov.

Talianska pravicová vláda prijala balík prísnejších opatrení na obmedzenie nelegálnej migrácie. Kabinet pod vedením premiérky Giorgie Meloniovej rozhodol o zvýšení maximálnej dĺžky zadržania nelegálnych migrantov s cieľom odradiť od odchodov zo severnej Afriky, a to zo 135 dní na 18 mesiacov. Rozhodnutie musí ešte odobriť parlament.

Ministerstvo obrany dostalo od vlády za úlohu tiež vytvoriť štruktúry na zadržiavanie migrantov, ktorí vstúpili do krajiny nelegálne. Záchytné centrá majú vzniknúť v riedko osídlených oblastiach, čím sa má zabrániť "ďalším nepríjemnostiam a neistote v talianskych mestách," povedala Meloniová. Podľa webu televízie BFM vyčlenila talianska vláda koncom roka 2022 na nové záchytné centrá 42,5 milióna eur.

Balík opatrení Meloniová avizovala už včera, keď v televíznom rozhovore objasnila, že jej vláda tým chce poslať "veľmi jasný odkaz celej Afrike". Spresnila, že ak sa obyvatelia Afriky obracajú na obchodníkov s ľuďmi a porušujú talianske zákony, musia si byť súčasne vedomí toho, že budú zatknutí a potom repatriovaní.

Cudzinci, o ktorých vláda v Ríme hovorí, že by mali byť vyhostení, sú posielaní do záchytných centier pre nelegálnych migrantov, kde sa zdržiavajú, kým čakajú na rozhodnutie o svojej žiadosti o azyl. Maximálna doba zadržania v nich – 18 mesiacov – už v minulosti platila, a to od roku 2011 do roku 2014. Potom ju vtedajšia ľavicová vláda na čele s Matteom Renzim znížila. Podľa talianskeho úradu na kontrolu väzníc strávili migranti v roku 2022 v týchto centrách priemerne 40 dní.

O sprísnení imigračnej legislatívy rozhodla talianska vláda v čase, keď stredomorský ostrov Lampedusa opäť zažíva nápor tisícov migrantov, ktorí sa k jeho pobrežiu doplavili na vratkých člnoch z Afriky. Len za minulý utorok ich na ostrov ležiaci medzi Sicíliou a severnou Afrikou dorazilo viac ako 5000. Ide o rekordnú bilanciu za jeden deň.

Stovky z nich boli následne prevezené na Sicíliu alebo taliansku pevninu, pričom na to boli využité trajekty alebo policajné člny. Medzičasom sa situácia trochu upokojila a vracia sa do normálu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.